Գերմանիան 100 մլն եվրոյից ավելի օժանդակություն կցուցաբերի Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան 15 մլն եվրոյի վարկ կտրամադրի Հայաստանին՝ Կայուն տնտեսական զարգացման ծրագրի և 75 մլն եվրո՝ Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի ենթակայանների կառուցման համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ 40 մլն եվրո էլ մեր երկրին կտարամադրվի վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ծրագրի երրորդ փուլի իրականացման, 18.5 մլն եվրո՝ Ախուրյան գետի ջրային ռեսուրսների ինտեգրված կառավարման համար:
«Պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել նոյեմբերի 14-ից 15-ը տեղի են ունեցած Ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության հայ-գերմանական միջակառավարական հանձնաժողովի հերթական բանակցությունների շրջանակներում»,- ասաց նախարարը:
Խոսելով հոկտեմբերի 18-ին կայացած տնտեսական հարցերով հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի մասին՝ Գաբրիելյանը տեղեկացրեց, որ դրա արդյունքում վերջնական համաձայնեցման փուլում է գտնվում արձանագրությունը, որի շրջանակներում իրականացվելիք համագործակցությունը ներառելու է մուտքի արտոնագրերի դյուրացմանն ուղղված բանակցությունները, հարկային և մաքսային ոլորտի մի շարք հիմնահարցեր, քաղաքացիական ավիացիայի, էներգետիկայի, առողջապահության, գյուղատնտեսության և այլ հիմնահարցեր:

Германия предоставит Армении содействии в размере более 100 млн. евро
Германия предоставит Армении кредит в размере 15 млн. евро для Программы стабильного экономического развития и 75 млн. евро для строительства высоковольтной электрической линии Армения-Грузия. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе пресс-конференции заявил министр финансов Армении Ваче Габриелян.
По его словам, 40 млн. евро будет предоставлено Армении для второго этапа программы развития восстанавливающейся энергетики, 18,5 млн. евро – для интегрированного управления водных ресурсов реку Ахурян.
«Договоренность была достигнута в размах очередных переговоров армяно-германской межправительственной комиссии по финансовому и техническому сотрудничеству, которое состоялось 14-15 ноября», - сообщил министр.
Говоря о состоявшемся 18 декабря очередном заседании армяно-американской межправительственной комиссии, Габриелян сообщил, что в результате переговоров на стадии окончательного согласования находится протокол, в рамках которого будет реализовано сотрудничество, включающее переговоры по упрощению визового режима, ряд проблем налоговой и таможенной сферы, вопросы гражданской авиации, энергетики, здравоохранения, сельского хозяйства и др.