Ստամբուլի պատմական «Հայկական աղբյուրը» վերադարձվել է հայկական եկեղեցու հիմնադրամին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի նահանգի Սարըյեր շրջանի Բոյաջըքյոյ գյուղում գտնվող պատմական «Հայկական աղբյուրը» վերադարձվել է Պոլսո Երից Մանկանց հայկական եկեղեցու հիմնադրամին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքահայության հիմնադրամների խորհրդի ղեկավար Նազարեթ Օզսահակյանը հայտնել է, որ նման արդյունքի իրենք հասել են 12 տարվա համառ պայքարի արդյունքում: Նա նշել է, որ աղբյուրի հայկական պատկանելությունը հիմավորելու համար հարկադրված են եղել բազնաթիվ վավերագրեր ներկայացնել, ինչից հետո է այն վերադարձվել իրական տերերին:
1949 թ-ին Թուրքիայի անշարժ գույքի վարչությունն աղբյուրն ապօրինաբար դրվել է Սարըյերի քաղաքապետարանի ենթակայությանը, որից հետո այն զրկվել է ամենօրյա խնամքից եւ սկսել քանդվել: «Մենք վերանորոգման աշխատանքներ կիրականացնենք աղբյուրը նախկին տեսքին բերելու համար», -ասել է Օզսահակյանը:
«Հայկական աղբյուրը» 1843 թ-ին կառուցել է սուլթան Մահմուդ երկրորդի հարկահավաք Միսակ Միսակյանը, որը նա նվիրել է իր հոր` Պետրոս Միսակյանի հիշատակին:

Исторический памятник «Армянский источник» возвращен фонду армянской церкви
Находящийся в турецком селе Бояджкой стамбульской провинции исторический памятник «Армянский источник» был возвращен в фонд армянской церкви Сурб Ериц Манканц в Стамбуле.
Как сообщает Арменпресс, руководитель Совета армянских фордов Турции Назарет Озсаакян отметил, что данного результата они добились после 12 лет упорной борьбы. С помощью соответствующих документов была обоснована принадлежность данного объекта проживавшим здесь армянам, и после этого памятник был возвращен истинным хозяевам.
В 1949 году соответствующее управление кадастра Турции незаконно передало памятник в управление мэрии Сарьера. В результате «Армянский источник» остался без надзора и начал разрушаться.
«Состояние памятника, действительно, очень плачевное. Мы обязательно реконструируем его», – заявил Назарет Озсаакян.
Армянский памятник в 1843 году построил сборщик податей султана Махмуда Второго Мисак Амири Мисакян и посвятил памяти своего отца – Петроса Мисакяна.