Մեխիկոյում Հեյդար Ալիեւի արձանը ծածկել են սեւ շորով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Article19 միջազգային կազմակերպության ակտիվիստները բողոքի ակցիա են անցկացրել Մեքսիկայի մայրաքաղաք Մեխիկոյի կենտրոնական այգիներից մեկում կանգնեցված Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիեւի արձանի մոտ: Նրանք սեւ ծածկոցով ծածկել են Ալիեւի արձանը` դրանով բողոք հայտնելով այդ «ասիական երկրում» ԶԼՄ-ների գրաքննության նկատմամբ: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է մեքսիակական El Universal թերթը:
Կազմակերպության անդամները պահանջել են ազատ արձակել Ադրբեջանում ազատազրկման ենթարկված լրագրողներին եւ մարդու իրավունքների պաշտպաններին: Դրա հետ մեկտեղ ակտիվիստները հուշարձանի պատվանդանին անգլերենով` «Արտասահմանում Ադրբեջանը ներկայանում է առատաձեռն, բայց երկրում քննադատներին բանտ են նետում» գրություն են տեղադրել:
Թերթն անդրադարձել է Ադրբեջանում վերջերս բանտարկված 5 լրագրողներին, որոնք ճաղերի հետեւում հայտնվել են իշխանություններին քննադատելու համար: «Այդ լրագրողները իշխանությունների թիրախն են դարձել իրենց քաղաքական հայացքներն ազատորեն արտահայտելու համար», -գրել է թերթը:
Այս տարվա օգոստոսի սկզբին Մեխիկոյի կենտրոնական այգիներից մեկում տեղադրվել է Հեյդար Ալիեւի արձանը, որը զարմանք է առաջացրել է քաղաքի բնակիչների մոտ: Այդ արձանը Մեխիկոյում տեղադրելու համար Ադրբեջանը 5 մլն դոլար է ծախսել երկու այգիների վերկառուցման վրա: Մեխիկոյի բնակիչները մի քանի բողոքի ակցիաներ են անցկացրել` իշխանություններից պահանջելով հանել բռնապետի արձանը: Նրանք հայտարարել են, որ չեն ցանկանում հերոսների արձանների կողքին տեսնել մի երկրի բռնապետի արձանը, որտեղ կոպտորեն խախտվում են մարդու իրավունքները: Այդ նպատակով ստեղծված հատուկ հանձնաժողովը երկրի եւ քաղաքի իշխանություններին խորհուրդ է տվել ապամոնտաժել Ալիեւի արձանը` նշելով, որ իշխանությունները սխալ են թույլ տվել` փող վերցնելով արտասահմանյան կառավարությանը թույլատրելով որոշել, թե որ քաղաքական եւ պատմական դեմքերին պետք է հուշարձան կանգնեցվի Մեքսիկայի մայրաքաղաքում:
Այս տարվա սեպտեմբերի վերջին Կանադայի Նիագար օն զե Լեյկ քաղաքում ապամոնտաժվել են Հեյդար Ալիեւի եւ նրա հարսի` Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ կիսանդրիները` հիմնավորմամբ, որ դրանք բռնապետությունը խորհրդանշող հուշարձաններ են:

В Мехико статую бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева накрыли черным покрывалом
В Мехико активисты международной организации «Article 19» покрыли черным покрывалом статую бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева, выражая протест относительно цензуры в СМИ «в этой азиатской стране». Как передает Арменпресс, об этом сообщает мексиканская газета «El Universal».
Тем самым члены организации потребовали освобождения журналистов и защитников прав человека, лишенных свободы в Азербайджане.
Плюс к этому, активисты разместили табличку у основания статуи с фразой на английском языке, гласящей: «За рубежом Азербайджан является щедрым, но в стране критиков сажают в тюрьму».
Издание напоминает, что «Article 19» недавно заявила, что 5 журналистов в Азербайджане в настоящее время находятся в тюрьме за осуществление своего права на свободу слова в интернете. «Эти журналисты, блоггеры и активисты, по всей видимости, стали мишенью властей за выражение политических взглядов онлайн», - говорится в документе.
Напомним, что недавно в одном из центральных парков в мексиканской столице был установлен памятник Гейдару Алиеву, что вызвало недоумение жителей города. Азербайджан потратил около 5 млн. американских долларов на реконструкцию двух парков в Мехико, после чего получил разрешение на установление памятника. В Мехико прошли несколько акций протеста, в ходе которых участники говорили, что не желают видеть рядом с памятниками героям статую диктатора страны, находящейся за тысячи километров.
В результате, специально созданная комиссия рекомендовала властям Мехико демонтировать статую экс-президента Азербайджана Гейдара Алиева, отметив, что власти совершили ошибку, приняв деньги и позволив иностранному правительству решать, каким политическим и историческим фигурам должна быть воздана честь в публичных местах мексиканской столицы.
Американская газета «Нью-Йорк Таймс» некоторое время назад написала, что власти Мехико поняли свою ошибку, которую они совершили, воздвигнув памятник Алиеву, и пытаются «уладить» вопрос.
Отметим также, что в конце сентября в Канаде был демонтирован бюст Гейдара Алиева, установленный год назад, так как власти города Ниагара он зе Лейк сочли, что это памятник диктатуре.