«Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-ի հայաստանյան պատվիրակությունը մեկնում է Ամստերդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Եվրատեսիլ 2012» միջազգային հեռուստատեսային մրցույթի հայաստանյան պատվիրակությունը նոյեմբերի 26-ի առավոտյան մեկնում է Ամստերդամ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին ասաց Հանրային հեռուսսաընկերության «Եվրատեսիլ» նախագծի պատասխանատու Գոհար Գասպարյանը, բացի մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող Compass band-ից պատվիրակության կազմում են Հանրային հեռուստաընկերության ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ խմբի անդամների մերձավորներն ու ընկերները:
Compass band-ի չորս անդամները` Դավիթ Պարոնիկյանը, Արշավիր Գրիգորյանը, Արամ Ծատուրյանը եւ Աբրահամ Ազնաուրյանը սովորում են Երեւանի Չեխովի անվան թիվ 55 դպրոցում:
Խումբը նոյեմբերի 24-ին նշեց իր հիմնադրման 1-ամյակը: Compass band-ը մրցույթում կկատարի Sweetie Baby երգը, որը բոլոր աղջիկներին ժպտալու կոչ է, քանի որ իրենք պատրաստ են անել ամեն ինչ այդ ժպիտներն աղջիկներին պարգեւելու համար: Անգլիական «Բիթլս» խմբի ոճով նկարահանված երգի տեսահոլովակի ռեժիսորն է Հրանտ Մովսիսյանը:
Խումբն իր մեկամյա գործունեության ընթացքում հանդես է եկել բազմաթիվ համերգներով, խմբի անդամները լսում եւ նվագում են ռոքային երաժշտություն: Նախընտրում են լսել Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, The Beatles:
Ամստերդամում անցկացված վիճակահանության համաձայն` Compass band խումբը հանդես կգա 8-րդ համարի ներքո: Մրցույթին կմասնակցեն 12 երկիր` Բելառուսը, Շվեդիան, Ադրբեջանը, Բելգիան, Ռուսաստանը, Իսրայելը, Ալբանիան, Հայաստանը, Ուկրաինան, Վրաստանը, Մոլդովան, Նիդեռլանդները: Մրցույթը կանցկացվի «Կոտրենք սառույցը» կարգախոսի ներքո:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-ի գլխավոր փորձը տեղի կունենա նոյեմբերի 30-ին, բուն մրցույթը` դեկտեմբերի 1-ին:

Армянская делегация «Детского Евровидения-2012» отбывает в Амстердам
Армянская делегация для участия в международном конкурсе песни «Детское Евровидение-2012» отбудет в Нидерланды 26 ноября. На конкурсе Армения будет представлена группой Compass band. Как сообщила Арменпресс координатор этого проекта Общественной телекомпании Армении Гоар Гаспарян, в составе официальной делегации Армении - представители Общественной телекомпании, а также родные и друзья участников конкурса.
Четверо членов Compass band – Арам Цатурян, Давид Пароникян, Абрам Азнавурян и Аршавир Григорян - учатся в школе имени Чехова в Ереване.
Compass band была создана 24 ноября 2011 года. За год своего существования эта группа выступила с многочисленными концертами, члены группы с удовольствием слушают и играют рок, отдавая предпочтение Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, The Beatles.
На конкурсе «Детское Евровидение-2012» в ее исполнении прозвучит песня Sweetie Baby : это призыв ко всем девочкам – улыбайтесь, поскольку мальчики готовы сделать все, чтобы с девичьих губ никогда не сходила улыбка. Видеоролик Compass band в стиле «Битлс» подготовлен режиссером Грантом Мовсисяном.
Согласно уже состоявшейся в Амстердаме жеребьевке, наша группа будет выступать по номером «8». Главная репетиция участников «Евровидение-2012» состоится 30 ноября, а выступление 1 декабря.
В конкурсе примут участие 12 стран – Беларусь, Швеция, Азербайджан, Бельгия, Россия, Израиль, Албания, Армения, Украина, Грузия, Молдова, Нидерланды. Очередность стран соответствует номерам участников.