Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները կրկին ստում են. ՄԱԿ-ի տոնավաճառի հայկական տաղավարից ԼՂ-ին վերաբերող գիրքը չի հեռացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հերթական անգամ կցկտուր եւ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ են տարածել` այս անգամ Ժնեւում ՄԱԿ-ի գրասենյակում նոյեմբերի 20-ինՄԱԿ-ի Կանանց խորհրդի (UNWG) կողմից կազմակերպված 40-րդ ամենամյա բարեգործական տոնավաճառի վերաբերյալ, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ ներկայացուցչությունը:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` ադրբեջանական լրատվամիջոցները, մասնավորապես news.az-ը, տարածել են, թե իրենց պահանջով հայկական տաղավարից հեռացվել են Լեռնային Ղարաբաղին, մասնավորապես, Շուշիին վերաբերող քարտեզներ, տեղեկատվական նյութեր, որոնք, իբր, հակասում են Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությանը»:
ՄԱԿ-ի բարեգործական տոնավաճառին մասնակցող ՀՀ ներկայացուցչությունից «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծեցին, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները ստում են: Հայկական տաղավարում իրականում ներկայացվել է Ղարաբաղի անունը պարունակող վերնագրով գիրք: Այն, սակայն, ցուցադրությունից չի հանվել` չնայած տոնավաճառի կազմակերպիչների խնդրանքին, քանի որ հայկական պատվիրակության անդամները պահանջել են պարզաբանել, թե այդ գրքի որ էջի որ տողի որ միտքն է հակասում եւ ինչին:
ՀՀ պատվիրակության անդամները նաեւ նկատում են, որ, ամենայն հավանականությամբ, ադրբեջանցիները շփոթել են ՄԱԿ-ի բարեգործական տոնավաճառի վերաբերյալ այս եւ նախորդ տարվա տեղեկությունները եւ իրենց հաղորդագրության մեջ տեղադրել նաեւ Հայաստանի` անցյալ տարվա տաղավարին առնչվող տեղեկատվության մի մասը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել է «Արմենպրես»-ը, հայկական տաղավարը ներկայացված էր հայկական արտադրության ապրանքատեսակներով, բազմատեսակ մշակութային հուշանվերներով, գրքերով եւ հայկական երաժշտության ձայնագրություններով:
Հայկական տաղավարը վայելում էր տոնավաճառի բազմաթիվ հաճախորդների ուշադրությունը եւ հետաքրքրությունը:
Հայկական ապրանքատեսակների վաճառքից ստացված գումարը փոխանցվել է ՄԱԿ-ի Կանանց խորհրդի հիմնադրամ` խորհրդի կողմից իրականացվող բարեգործական ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով:

Азербайджанские СМИ снова распространяют дезинформацию: книга о Нагорном Карабахе не была снята с экспозиции на ярмарке ООН
Азербайджанские СМИ в очередной раз распространили дезинформацию.Ассоциация женщин Организации Объединенных Наций (UNWG) в Женеве 20 ноября провела 40-ую ежегодную ярмарку, в котором приняла участие также представительство Армении.
Как сообщает Арменпресс, азербайджанская пресса, в частности news.az, распространила информацию о том, что по их требованию из армянского павильона были устранены буклеты и карты, которые рассказывали о Нагорном Карабахе, в частности, о городе Шуши, которые, якобы, противоречат «территориальной целостности Азербайджана».
Представители Армении, принимающие участие в благотворительной ярмарке ООН в ходе беседы с Арменпресс подчеркнули, что азербайджанские СМИ лгут. В армянском павильоне была представлена книга, в названии которого присутствует Нагорный Карабах. Однако, книга не была снята с экспозиции, несмотря на просьбу организаторов, так как члены армянской делегации потребовали разъяснений, какая страница или строчка этой книги как и чему противоречит.
Члены армянской делегации замечают, что, по всей вероятности, азербайджанцы перепутали информацию о благотворительной ярмарке ООН этого и предыдущего года, и в своем сообщении разместили часть информации об армянском павильоне предыдущего года.