Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները կրկին ստում են. ՄԱԿ-ի տոնավաճառի հայկական տաղավարից ԼՂ-ին վերաբերող գիրքը չի հեռացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հերթական անգամ կցկտուր եւ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ են տարածել` այս անգամ Ժնեւում ՄԱԿ-ի գրասենյակում նոյեմբերի 20-ինՄԱԿ-ի Կանանց խորհրդի (UNWG) կողմից կազմակերպված 40-րդ ամենամյա բարեգործական տոնավաճառի վերաբերյալ, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ ներկայացուցչությունը:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` ադրբեջանական լրատվամիջոցները, մասնավորապես news.az-ը, տարածել են, թե իրենց պահանջով հայկական տաղավարից հեռացվել են Լեռնային Ղարաբաղին, մասնավորապես, Շուշիին վերաբերող քարտեզներ, տեղեկատվական նյութեր, որոնք, իբր, հակասում են Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականությանը»:
ՄԱԿ-ի բարեգործական տոնավաճառին մասնակցող ՀՀ ներկայացուցչությունից «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծեցին, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները ստում են: Հայկական տաղավարում իրականում ներկայացվել է Ղարաբաղի անունը պարունակող վերնագրով գիրք: Այն, սակայն, ցուցադրությունից չի հանվել` չնայած տոնավաճառի կազմակերպիչների խնդրանքին, քանի որ հայկական պատվիրակության անդամները պահանջել են պարզաբանել, թե այդ գրքի որ էջի որ տողի որ միտքն է հակասում եւ ինչին:
ՀՀ պատվիրակության անդամները նաեւ նկատում են, որ, ամենայն հավանականությամբ, ադրբեջանցիները շփոթել են ՄԱԿ-ի բարեգործական տոնավաճառի վերաբերյալ այս եւ նախորդ տարվա տեղեկությունները եւ իրենց հաղորդագրության մեջ տեղադրել նաեւ Հայաստանի` անցյալ տարվա տաղավարին առնչվող տեղեկատվության մի մասը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել է «Արմենպրես»-ը, հայկական տաղավարը ներկայացված էր հայկական արտադրության ապրանքատեսակներով, բազմատեսակ մշակութային հուշանվերներով, գրքերով եւ հայկական երաժշտության ձայնագրություններով:
Հայկական տաղավարը վայելում էր տոնավաճառի բազմաթիվ հաճախորդների ուշադրությունը եւ հետաքրքրությունը:
Հայկական ապրանքատեսակների վաճառքից ստացված գումարը փոխանցվել է ՄԱԿ-ի Կանանց խորհրդի հիմնադրամ` խորհրդի կողմից իրականացվող բարեգործական ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով:

Azerbaijani mass media is again lying. book on Artsakh hasn’t been removed from Armenian pavilion at the UN bazaar
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS: Azerbaijani press has once again spread curt and false information about the 40th charity bazaar organized by United Nations Women's Guild in the UN office in Geneva, where Armenian representatives have also been present.
Armenpress reports that Azerbaijani press, especially news.az have spread information as if on their demand Armenian pavilion had removed a book on Nagorno-Karabakh, mainly on Shushi map, informational materials which allegedly contradicted the "territorial integrity” of Azerbaijan.
Armenian representatives in UN charity bazaar have noted in the interview with Armenpress that Azerbaijani press is lying. It is true that there are books containing Karabakh in the title but they haven’t been removed from the exhibition despite the request of the bazaar organizers.
As earlier Armenpress reported Armenian pavilion was presenting goods of Armenian production, different cultural souvenirs and Armenian music recordings. Armenian pavilion was in the center of attention.
The sum of money raised by Armenian pavilion has been transferred to the United Nations Women's Guild for its charitable activity.