ԳԱԱ-ի 70-ամյակը կնշվի մի շարք միջոցառումներով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նոյեմբերի 14-ի նախագահության նիստում որոշում է ընդունվել 2013թ. ՀՀ ԳԱԱ-ի 70-ամյակի տոնակատարության միջոցառումների մասին: Տոնական միջոցառումների շարքում կլինեն ժողովածուների հրատարակումներ, հատուկ բուկլետների թողարկումներ եւ հոբելյանական ցուցահանդեսի անցկացում: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԳԱԱ-ից:
Հայաստանի գիտությունների ակադեմիան հիմնադրվել է 1943թ. նոյեմբերի 10-ին՝ 1935 թ-ից գործող ԽՍՀՄ հայկական մասնաճյուղի հիման վրա: Ակադեմիայի առաջին հիմնադիրներից մեկը և պրեզիդենտն էր ԽՍՀՄ ԳԱ և Հայաստանի ԳԱ իսկական անդամՀովսեփ Օրբելին: 1947-1993 թթ. ակադեմիան ղեկավարել է ԽՍՀՄ ԳԱ և Հայաստանի ԳԱ իսկական անդամՎիկտոր Համբարձումյանը: 1993-2006 թթ. ՀՀ ԳԱԱ-ի պրեզիդենտն էր ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոսՖադեյ Սարգսյանը: 2006թ. մայիսի 17-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պրեզիդենտ է ընտրվել ակադեմիկոսՌադիկ Մարտիրոսյանը: Ներկայումս ՀՀ ԳԱԱ-ն միավորում է 34-ից ավելի գիտական ինստիտուտներ, հաստատություններ, ձեռնարկություններ և այլ կազմակերպություններ:

70th anniversary of Armenian Academy of Sciences to be marked with a series of events
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS: Armenian Academy of Sciencesapproved a decision in its November 14 chairmanship session in 2013 on launching NAS's 70th anniversary celebration events. The festive events will include publications of celebrations, issuing of specialized booklets and launching of festive exhibition, National Academy of Sciences informed Armenpress.
The Armenian Academy of Sciences was founded on November 10, 1943 . The Academy of Sciences was founded by several Armenian intellectuals, including Joseph Orbeli and Victor Ambartsumyan , Orbeli became the first president of the academy. During 1993-2006 the President of NAS was Academician Fadey Sargsian. Since 2006 the President of NAS RA is Academician Radik Martirosyan. The Academy of Sciences central location is in the capital of Armenia,Yerevan.