Թուրքիան մտադիր է Հայկական հարցի մասին ֆիլմեր նկարահանել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առինչը հայտարարել է, որ թուրքական կառավարությունը մտադիր է Հայկական հարցի վերաբերյալ «պատմական իրողությունները լուսաբանող գեղարվեստական եւ վավերագրական ֆիլմեր նկարահանել»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ» թերթը:
Թուրք փոխվարչապետի հայտարարությունն արժանացել է թերթի ընթերցողների բուռն արձագանքին: Մեկնաբանություններում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողներին զուգահեռ բազմաթիվ մարդիկ կոչ են անում ֆիլմում ներկայացնել իրականությունը:
«Ցեղասպան Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաքը Ստամբուլն է: Խնդրում եմ ֆիլմում պատմեք, որ 600-ամյա կայսրության վերջին օրերը լի էին սարսափով եւ մարդկային ողբերգությամբ», -գրել է ընթերցողներից մեկը:
Որոշ ընթերցողներ նշել են, որ «թուրքական կառավարությունը կնկարահանի ֆիլմը եւ, բացի իրենից, այն ոչ ոք էլ չի դիտի»: «Թող նկարեն. վերջապես գոնե կհասկանանք, թե որն է կառավարության տեսակետի էությունը: Եթե դա լինի Ցեղասպանությունը ժխտող Թուրքական պատմագիտական ընկերության տեսակետն անդրադարձնող ֆիլմ, ապա ագռավները կծիծաղեն մեզ վրա, իսկ դրա հասցրած վնասն ավելի մեծ կլինի», -գրել է մեկ այլ ընթերցող:
Մեկ ուրիշն էլ գրել է. «Եթե դուք գլուխ գովեք, ապա ձեր ֆիլմը կցուցադրի միայն TRT հանրային հեռուստաալիքը: Աշխարհի պետությունների հետ Պաղեստինից եւ Սիրիայից խոսելու փոխարեն, պատմեք, թե ինչեր են կատարվել մեր երկրում»:
Ինչպես երեւում է` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի կառավարությունը որոշել է ուժեղացնել Ցեղասպանության իրողության դեմ քարոզչությունը:

Turkey is intended to shoot a film about the Armenian Question
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The Deputy Prime Minister of Turkey Bülent Arınç declared that the Turkish Government is intended to shoot "fiction and documentary movies to spread light on the historical events" regarding the Armenian Question. As reports "Armenpress" this was stated by Hürriyet newspaper.
The declaration of the Turkish Deputy Prime Minister caused excitement among the readers of the newspaper. A plenary of people and those who deny the Genocide call to represent the truth.
One of the readers states: "The capital of the genocide organizer Ottoman Empire is Istanbul. Please tell us about the last days of the 600 years old empire full of horror and human tragedy."
Some of the readers write that "the Turkish Government will shoot a film and remain the sole watcher of the movie."
Another reader states the following: "If you praise yourself, than your film will be shown on TRT public channel alone. Instead of speaking with the rest of the world about Palestine and Syria, tell everybody what happened in our country."
It’s obvious that taking into consideration the upcoming 100th anniversary of the Armenian Genocide the Turkish Government decided to strengthen its agitation of the Genocide denial.