Ստամբուլի հայկական նախակրթարանը 33 տարի անց վերադարձվել է հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Շիշլի հայաբնակ թաղամասում գտնվող հայկական դպրոցը, որը գործել է 200 տարի շարունակ, 33 տարվա դադարից հետո վերադարձվել է իր իսկական տերերին: Այս մասին որոշումն ընդունել է Ստամբուլի 13-րդ առաջին ատյանի դատարանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դատարանը վճռել է նախակրթարանը վերադարձնել հայկական Սուրբ Ղազար կաթոլիկ եկեղեցուն եւ դպրոցի հիմնադրամին: «Մեր ջանքերն ապարդյուն չանցան: Այժմ ես հավատում եմ, որ բարի գործեր կատարվում են նաեւ մեր օրերում», -հայտարարել է հիմնադրամի նախագահ Ռիտա Նուրնուրը:
2011 թ-ի օգոստոսի 28-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանը դեկրետ է ստորագրել 1936 թ-ից հետո կրոնական փոքրամասնություններից խլված սեփականությունը վերադարձնելու մասին, ինչի հիման վրա էլ դատարանն ընդունել է այդ որոշումը: Դա վերաբերվում է փոքրամասնություններին պատկանող հիվանդանոցներին, մանկատներին, դպրոցներին եւ գերեզմանոցներին:

After 33 years Armenian school in Istanbul has been returned to Armenians
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS: Armenian school in Shishli district of Istanbul has been returned to Armenians after 33 years of interruption. The decision to return the 200 years old school to Armenians was made by the 13th Court of Istanbul.
As reports Armenpress, the Court decided to return the school to Armenian St. Ghazar church and school fund. “Our efforts weren’t in vain. Now I believe that good things are happening in our days” declared the chairman of the fund Rita Nournur.
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan signed a decree on returning all the snatched property to the ethnic minorities. The decree is including schools, kindergartens, hospitals etc.