Մարդասպանին մեծարելու անբարո արշավը մեծ վնաս է հասցրել Ադրբեջանին. Կոնստանտին Զատուլին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Խաբեությամբ Ադրբեջան վերադարձրած մարդասպանի մեծարման անբարո արշավը մեծ վնաս է հասցրել այդ երկրին: Այս մասին հայտարարեցԱՊՀ ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինն«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում` անդրադառնալով ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի` Հունգարիայից արտահանձնման և Ադրբեջանում ներման փաստի ազդեցությանը ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման գործընթացին: Այդ դեպքը չի կարող չանդրադառնալ նաեւ կարգավորման գործընթացի վրա:«Եթե այդ մարդն ազգային հերոսի կարգավիճակ է ստանում Ադրբեջանում, ես կարծում եմ, որ հայերն ունեն բոլոր հիմքերը չվստահելու այդ երկրի իշխանություններին և այդ պետությանը»,- ընդգծեց Զատուլինը:
Քաղաքագետն առանձնապես սպասելիքներ չունի Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների Փարիզում հոկտեմբերի 27-ին կայանալիք հանդիպումից: «Ցավոք սրտի, ես մեծ լավատեսություն չունեմ այդ հանդիպումից: Կարող եմ ասել, որ բանակցություններն ավելի լավ են, քան դրանց բացակայությունը: Միակ դրականը, որ կարող ենք արձանագրել այն է, որ խաղաղ բանակցային գործընթացը շարունակվում է»,-ասաց Զատուլինը:
Փարիզում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամադյարովի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումըԲուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին օգոստոսի 31-ին արտահանձնելուց եւ ներում շնորհելուց հետո առաջինն է:Համանախագահները ծրագրում են հանդիպման արդյունքներով այց կատարել ԼՂ հակամարտության տարածաշրջան` «վերակենդանացնելու» հիշյալ դեպքից հետո սառեցված բանակցությունները:

YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS: The immoral campaign which returned the perpetrator to Azerbaijan brought serious damages to the country. Konstantin Zatulin the first deputy chairman of the committee of the State Duma for the CIS and relations with Russian nationals abroad declared during the interview with Armenpress. He also referred to the influence of the Hungarian extradition and Azerbaijani pardon granting of Ramil Safarov on the settlement process of NKR conflict. “In case that man gets freedom in Azerbaijan, then Armenia has all necessary bases not to trust the authorities of that country and the state itself” underlined Zatulin.
Politician doesn’t have much expectation from the meeting of Armenian and Azerbaijani MFA in Paris on October 27. “Unfortunately, I have little to expect from that meeting. I can just say that negotiations itself are better than the absence of them. The only positive thing that must be highlighted is that the peaceful negotiations are ongoing” said Zatulin. The meeting of Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian, Azerbaijani Minister of Foreign Affairs Elmar Mamdyarov and the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group is going to be the first after the extradition of Ramil Safarov on October 31, 2012 who was sentenced to life imprisonment for murdering Armenian serviceman Gurgen Margaryan during NATO English courses in Budapest.