Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից հայկական արվեստի գործերի յուրացման փաստերը կներկայացվեն ԻԿՕՄ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թանգարանների միջազգային խորհրդի` ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեն անհանգստացած է հարեւան մի շարք երկրների կողմից հայկական մշակույթի յուրացման փաստով. խնդրին լուծում տալու համար ԻԿՕՄ Հայաստանի տնօրեն Մարինե Հարոյանն ԻԿՕՄ-ի նախագահ Հանս-Մարտին Հինզին կներկայացնի իրավիճակը եւ կքննարկվեն դրան լուծում տալու եղանակները: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Մարիեն Հարոյանը, խոսքն այս անգամ վերաբերում է այն հայկական թանգարանային նմուշներին, որոնք Ադրբեջանի, Թուրքիայի կամ այլ երկրների թանգարաններում ներկայացվում են որպես իրենցը: «Իրենք այս փաստը մեկնաբանում են այսպես, որ եթե դրանք ստեղծվել են իրենց տարածքում, ուրեմն իրենցն է, սակայն մոռանում են, որ այդ նմուշները հայկական մշակութային արժեքներ են»,- խնդրի էությունը ներկայացրեց Մարինե Հարոյանը:
Խնդրի մասին խոսելը, բարձրաձայնելը ոչ թե նպատակ ունի այդ նմուշները հայրենիք վերադարձնելու, այլ միջազգային հանրությանը, համայն աշխարհին իրական փաստերը ներկայացնելու: «Խնդիրն իրականում նմուշները հետ բերելը չէ: Ինձ համար շատ ավելի կարեւոր է, որ դրանք լինեն, օրինակ, Բրիտանական թանգարանում կամ այլ երկրների թանգարաններում, բայց գրված լինի, որ հայկական է: Դա մեզ ավելի օգուտ կտա, քան, եթե այդ ամենը բերենք այստեղ եւ փակենք»,- ասաց ԻԿՕՄ Հայաստանի նախագահը:
Այս օրերին Հայաստանում անցկացվող Թանգարանների միջազգային խորհրդի կրթության եւ մշակութային գործունեության միջազգային կոմիտեի տարեկան 41-րդ գիտաժողովն այս ամենի մասին խոսելու համապատասխան հարթակ չէ: «Սակայն մենք այդ հարցը կքննարկենք ԻԿՕՄ-ի նախագահի հետ, որպեսզի կարողանանք հասկանալ, թե ինչպես կարելի է սկսել բանակցությունները, որպեսզի դրանք լինեն քաղաքակիրթ եւ օգուտ տան, ոչ թե անիմաստ կռվի վերածվի»,- ասաց Մարինե Հարոյանը:
Նմուշների քանակության մասին դեռ հստակ տեղեկություններ չկան, քանի որ դրանց մեծ մասը ցուցադրված չեն եւ պահվում են թանգարանային պահոցներում: Հայաստանը դրանց գոյության մասին իմանում է այն ժամանակ, երբ դրանք երեւում են միջազգային ցուցահանդեսներում: «Հուսանք` քննարկումը կբերի երկխոսության, վերջնական լուծումների»,- ասաց ԻԿՕՄ Հայաստանի նախագահը:

Факты присвоения Азербайджаном и Турцией армянских культурных ценностей будут представлены в ИКОМ
Национальный комитет ИКОМ Армении – Международного совета музеев – обеспокоен фактами присвоения армянского культурного наследия со стороны соседних государств. В связи с этим президент ИКОМ Армении Марине Ароян представит президенту ИКОМ Хансу-Мартину Хинзу ситуацию в этой сфере и обсудит пути решения этой проблемы. Как сказала она в беседе с Арменпресс, на сей раз речь идет об армянских музейных ценностях, которые в музеях Азербайджана, Турции или других стран представлены как их культурные ценности. «Они объясняют эти факты тем, что если эти ценности были созданы на их территории, то, следовательно, они принадлежат их культуре, «забывая» о том, что это создано руками армян», - представила суть проблемы Марине Ароян.
Цель озвучивания этой темы не возвращение армянских экспонатов на родину, а желание представить мировому сообщество истинное положение дел и заявить о истинном происхождении этих ценностей. «Мы не собираемся требовать возвращения этих экспонатов, но для нас очень важно, что они, к примеру, в экспозиции Британского музея или других стран были указаны как армянские. Мы в этом даже больше заинтересованы, поскольку это посещаемые музеи мира и там их увидит большое число людей, чем в Армении», - сказала президент ИКОМ Армении.
В эти дни в Армении проводится 41-ая конференция Международного комитета образования и культурной деятельности Международного совета музеев и это, конечно, подходящая трибуна для поднятия этой темы. «Однако, мы намерены обсудить этот вопрос с президентом ИКОМ, чтобы понять, как можно начать переговоры, чтобы они проходили цивилизовано и не свелись к беспредметным и бессмысленным спорам», - сказала Марине Ароян.
Пока нет точных данных о числе армянских ценностей в музеях мира, поскольку большая часть их не демонстрируется, а хранится в запасниках. Армения узнает о их существовании тогда, когда они появляются на международных выставках. «Будем надеяться, что обсуждение этой проблемы приведет к диалогу и жлаемым результатам», - - в заключение сказала президент ИКОМ Армении.