Տոկիոյի համալսարանը հեռացրել Է ցողունային բջիջների ոլորտում իրեն սենսացիոն նվաճումներ վերագրած հետազոտողին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի առաջատար բուհերից մեկը՝ Տոկիոյի համալսարանը, հեռացրել Է հետազոտող Հիսասի Մորիգուտիին, որն այս ամսին ավելի վաղ մերկացվել Է մարդուն այնպիսի հյուսվածքների փոխպատվաստման բնագավառում գոյություն չունեցող սենսացիոն նվաճումներ իրեն վերագրելու մեջ, որոնք բուծվել են մակածված ցողունային բջիջներից: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հոկտեմբերի 19-ին հաղորդել են ուսումնական հաստատության ղեկավարությունը:
Հոկտեմբերի սկզբին Ճապոնիայում սկանդալ Էր բորբոքվել այն սենսացիոն հայտարարության շուրջը, թե Հիսասի Մորիգուտին, որը հատուկ հետազոտողի կարգավիճակ ուներ մայրաքաղաքի համալսարանին կից հիվադանոցում, իբր կատարել Է հիվանդներին սրտամկանի այնպիսի հյուսվածքների փոխպատվաստման՝ պատմության մեջ առաջին վիրահատությունները, որոնք բուծվել են ոչ սաղմնային ծագման արհեստական բազմագործառութային ցողունային բջիջներից: Նրա խոսքով՝ դա արվել Է ԱՄՆ-ում՝ Հարվարդի համալսարանին կից հիվանդանոցում:
Սակայն այնուհետեւ Հարվարդի համալսարանը եւ դրա հետ կապված Մասաչուսեթսի հոսպիտալը հայտարարել են, թե ոչինչ չգիտեն Հիսասի Մորիգուտիի կատարած որեԷ վիրահատության մասին:
Հիսասի Մորիգուտին ինքն ավելի ուշ հայտարարել Է, թե շփոթել Է հոսպիտալների անվանումները: Այնուհետեւ նա պնդել Է, որ կատարել Է ցողունային բջիջներից բուծված հյուսվածքների փոխպատվաստման ոչ թե վեց, այլ սոսկ մեկ վիրահատություն:
Ինչպես հաղորդում Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, Ճապոնիայի կառավարությունն արդեն սկսել Է Մորիգուտիի գործունեության հետաքննությունը: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում Է բջիջների եւ օրգանների սառեցման եւ պահման եղանակների՝ ավելի քան տասը տարվա համար նախատեսված հետազոտությանը: Այս ծրագրի համար տրամադրվել Է 170 միլիոն իեն՝ ավելի քան 2,1 միլիոն դոլար:

Токийский университет уволил исследователя, приписавшего себе сенсационные достижения в области стволовых клеток
Один из ведущих вузов Японии - Токийский университет - уволил исследователя Хисаси Моригути, который ранее в этом месяце был уличен в попытке приписать себе несуществующие сенсационные достижения в пересадке человеку тканей, выращенных из индуцированных стволовых клеток.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, oб этом сегодня сообщили в администрации учебного заведения.
В начале октября в Японии разразился скандал вокруг сенсационного объявления о том, что Хисаси Моригути, имевший статус специального исследователя в больнице при столичном университете, якобы провел первые в истории операции по пересадке пациентам тканей сердечной мышцы, выращенных из искусственных многофункциональных стволовых клеток неэмбрионального происхождения. По его словам, это было сделано в больнице при Гарвардском университете в США.
Однако затем Гарвардский университет и связанный с ним Массачусетский госпиталь объявили, что ничего не знают о каких-либо операциях, проводимых Хисаси Моригути.
Сам Хисаси Моригути позже заявил, что перепутал названия госпиталей. Затем он утверждал, что сделал не шесть, а только одну операцию по пересадке тканей, выращенных из стволовых клеток.
Правительство Японии уже начало расследование деятельности Моригути. В частности, речь идет о рассчитанном более чем на 10 лет исследовании способов замораживания и хранения клеток и органов. На эту программу выделено 170 млн иен - более 2,1 млн долларов.