Թուրքիան չի կարող 2023 թվականից շուտ անդամակցել ԵՄ-ին. Եվրախորհրդարանի սոցիալիստական խմբակցության ղեկավար
Թուրքիան չի կարող 2023 թվականից շուտ անդամակցել ԵՄ-ին. Եվրախորհրդարանի  սոցիալիստական խմբակցության ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի սոցիալիստական խմբակցության նախագահ Հանս Սվոբոդան հայտարարել է, որ «Թուրքիայի Եվրամիությանն անդամակցությունը 2023 թվականից ավելի վաղ չի կարող տեղի ունենալ»: Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչը ԵՄ բանակցություններին զուգահեռ` Թուրքիային «Եվրամիության հետ մոտ գործակցություն» է առաջարկել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Սվոբոդան հայտարարել է թուրքական «Թարաֆ» թերթի հետ զրույցում:
16 տարվա խորհրդարանական Սվոբոդան ասել է, որ Թուրքիա-ԵՄ հարաբերությունները հայտնվել են փակուղում, քանի որ Թուրքիան վերջին տարիներին առաջընթաց չի ապահովել ԵՄ չափանիշներին համապատասխանության շուրջ բարեփոխումների գործընթացում:
«Անդամակցության բանակցություններում վերջին շրջանում առաջընթաց չկա: Թուրքիան զայրացել է, որ լավ չի ընդունվում ԵՄ-ում: Մենք էլ զայրացած ենք Թուրքիայի վրա, քանի որ այդտեղ բավարար բարեփոխումներ չեն կատարվում, լուծված չէ քրդական եւ այլ կարեւոր հարցեր: Պետք է շարունակենք բանակցությունները, բայց դրա հետ միասին, պետք է Թուրքիայի եւ ԵՄ միջեւ մոտ գործակցության ճանապարհներին նայենք», -ասել է Եվրախորհրդարանի սոցիալիստ առաջնորդը:

Турция не станет членом ЕС раньше 2023 года - председатель фракции партии социал-демократов в Европарламенте
Председатель фракции партии социал-демократов в Европейском парламенте Ганнес Свобода заявляет, что Турция обязательно станет членом Европейского Союза, однако это произойдет не раньше 2023 года.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на турецкое издание Taraf, Свобода, который является парламентарием ЕС вот уже более 16 лет, приехал в Турцию для участия в стамбульском финансовом форуме.
«На протяжении последнего периода мы не наблюдаем прогресса в вопросе членства Турции в ЕС. Турция гневается на ЕС, потому, что он не принимает ее. Мы в свою очередь - на Турцию, так как считаем недостаточными ее реформы и нерешенной курдскую проблему ... Но мы так не продвинемся дальше, если рассматривать только перспективы членства. Мы должны обсуждать наши энергетические и правовые возможности, одновременно не оставляя обсуждение путей членства Турции в ЕС. С другой стороны, мы должны искать пути к максимальному согласию между ЕС и Турцией», - отметил председатель фракции партии социал-демократов в Европейском парламенте.