«Ոչ ոք չի մոռացվում, ոչինչ չի մոռացվում». 21-ամյա անկախ Հայաստանի Ազգային հերոսները 15-ն են
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոչ ոք չի մոռացվում, ոչինչ չի մոռացվում». ասվածն ավելի քան տեղին է, երբ խոսքն այն հայորդիների մասին է, ովքեր երկրի պաշտպանության ու իրավակարգի ամրապնդման, ազգային նշանակալի արժեքների ստեղծման գործում իրենց դերն ու նշանակությունն են ունեցել: Իսկ Հայաստանին մատուցած համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար հայորդիները պարգեւատրվում են բարձրագույն` Հայաստանի Ազգային հերոս կոչումով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մինչ այսօր այդ բարձրագույն կոչումով են պարգեւատրվել 14 հայորդի եւ մեկ ռուս` Հայաստանին մատուցած ծառայությունների համար: «Հայաստանի Ազգային հերոս» ՀՀ պետական բարձրագույն կոչումը սահմանվել է 1994 թվականի ապրիլի 22-ին ընդունված ՀՀ օրենքով: Շնորհվում է ՀՀ եւ օտարերկրյա քաղաքացիներին, քաղաքացիություն չունեցող անձանց՝ Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած համազգային նշանակության բացառիկ ծառայությունների համար: Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչումն առաջինը շնորհվել է Ամենայն հայոց կաթողիկոս Վազգեն Ա-ին (28.7.1994 թ.), ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր նախագահ, ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանին (14.10.1994 թ.), Հայկական Բարեգործական ընդհանուր միության ցկյանս նախագահ Ալեք Մանուկյանին (14.10.1994 թ.):
ՀՀ նախագահի 1996 թ. սեպտեմբերի 20-ի հրամանագրով հետմահու Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչում է շնորհվել յոթ ազատամարտիկի՝ Մովսես Գորգիսյանին, Վիտյա Այվազյանին, Գեղազնիկ Միքայելյանին, Մոնթե Մելքոնյանին, Ջիվան Աբրահամյանին, Թաթուլ Կրպեյանին, Յուրա Պողոսյանին: ՀՀ նախագահի 1999 թ. դեկտեմբերի 27-ի հրամանագրով հետմահու Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչում է շնորհվել Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին ահաբեկչության զոհ դարձած ՀՀ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին եւ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին:
ՀՀ նախագահի 2004 թ. մայիսի 27-ի հրամանագրով Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչում է շնորհվել Շառլ Ազնավուրին և Քըրք Քըրքորյանին: ՀՀ նախագահի 2008 թ. դեկտեմբերի 6-ի հրամանագրով Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչում է շնորհվել ԽՍՀՄ պետական և քաղաքական գործիչ, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի անդամ, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Նիկոլայ Իվանովիչ Ռիժկովին՝ Սպիտակի աղետալի երկրաշարժից տուժած բնակավայրերի վերականգնողական աշխատանքների կազմակերպման գործում ներդրած ծանրակշիռ անձնական ավանդի, հայ ժողովրդին դժվարագույն պահերին ցուցաբերած բարոյական բացառիկ աջակցության համար:
«Հայաստանի Ազգային հերոս» բարձրագույն կոչման արժանացած անձանց հանձնվում է Հայրենիքի շքանշան, որը կրում են կրծքի ձախ կողմում:

“No one is forgotten, nothing is forgotten”. 15 National heroes of 21-year-old Independent Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS: “No one is forgotten, nothing is forgotten” saying is more than appropriate when it is about those Armenian men who had their role and important investment in the creation of national values and strengthening of country’s defense and rule of law. And for the exclusive services of national significance for Armenia, Armenian men are awarded with the highest title of Armenian National Hero.
Armenpress reports that only 14 Armenians and 1 Russian man have been awarded with the title of National Hero of Armenia till now. It can be awarded for outstanding services of national importance to the Republic of Armenia in defense and strengthening of the state system and creation of important national values. The first recipient of the title was Vazgen I, His Holiness Catholicos of All-Armenians (28.07.1994), later on, the title was awarded to Viktor Hambardzumian (11.10.1994) and Alex Manoogian the president of Armenian General Benevolent Union (14.10.1994 թ.). On the order of Armenian President seven military commanders were posthumously awarded on September 20, 1996, those heroes are Movses Gorgisyan, Geghaznik Mikaelyan, Monte Melkonian, Tatul Krpeyan, Vitya Ayvazyan, Jivan Abrahamyan and Yura Poghosyan. After their assassination with other politicians in parliament in the Armenian parliament shooting Karen Demirchyan and Vazgen Sargsyan were also awarded this highest title of National Hero.
On the decree of Armenian President on May 27, 2004 Charles Aznavour and Kirk Kirkorian got the title of National Heroes. The 15th National Hero of Armenia is Nikolay Ryzhkov (05.12.2008) the great friend and supporter of Armenian nation.
Persons awarded with the highest title of "National Hero of Armenia" are given the Order of Motherland, which is carried on the left side of the chest.