Օբաման քննադատել Է Ռուսաստանի վերաբերյալ Ռոմնիի արած հայտարարությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանին ԱՄՆ-ի գլխավոր թշնամի անվանել կարող Է միայն նա, ով շարունակում Է մտածել «սառը պատերազմի» կատեգորիաներով: Դա, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին, ընդգծել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման՝ սեպտեմբերի 6-ի ուշ երեկոյան ելույթ ունենալով Հյուսիսային Կարոլինայի նահանգի Շառլոտ քաղաքում ընթացող Դեմոկրատական կուսակցության համագումարում: Այդ համաժողովում ԱՄՆ-ի առաջնորդը պաշտոնական համաձայնություն Է տվել որպես դեմոկրատների թեկնածու քվեարկվելու պետության ղեկավարի՝ նոյեմբերի 6-ին կայանալիք ընտրություններում:
Նշելով Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Միթ Ռոմնիի մոտ արտաքին քաղաքականության եւ ազգային անվտանգության բնագավառում «ծառայության ցուցակի» բացակայությունը, Օբաման ուշադրություն Է հրավիրել իր մրցակցի վերջերս արած այն պնդումների վրա, թե Ռուսաստանն ԱՄՆ-ի «գլխավոր աշխարհաքաղաքական հակառակորդն Է»: «Դուք ոչ թե «Ալ Քաիդա»-ին, այլ Ռուսաստանին կհամարեք մեր գլխավոր թշնամին, եթե միայն ձեր մտածողությունը լռվել մնացել Է «սառը պատերազմի» ժամանակներում»,-հայտարարել Է Սպիտակ տան տերը:
Նա նաեւ հաստատել Է, որ ճիշտ Է համարում իր ընտրած արտաքին քաղաքականությունը, որը հիմնված Է «հին դաշինքների ամրապնդման եւ նոր կոալիցիաների ստեղծման» վրա: Նրա խոսքով՝ դա, մասնավորապես, հաջողություն Է բերել աշխարհում միջուկային զենքի տարածման դեմ մղվող պայքարում:

Барак Обама раскритиковал высказывания Митта Ромни о России
Называть Россию главным врагом США может лишь тот, кто продолжает мыслить категориями "холодной войны". Это подчеркнул президент США Барак Обама, выступая в четверг поздно вечером на съезде Демократической партии в Шарлотте /штат Северная Каролина/. На этом форуме американский лидер дал официальное согласие баллотироваться на выборах в качестве кандидата демократов на пост главы государства на новый четырехлетний срок,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Указав на отсутствие у кандидата Республиканской партии Митта Ромни "послужного списка" в области внешней политики и национальной безопасности, Обама обратил внимание на недавние утверждения своего соперника о том, что Россия является "главным геополитическим противником" США. "Вы будете называть Россию, а не "Аль-Каиду", нашим главным врагом, если только ваше мышление застряло во временах "холодной войны", - заявил хозяин Белого дома.
Он также подтвердил, что считает правильным выбранный им внешнеполитический курс, основанный на "укреплении старых альянсов и создании новых коалиций". По его словам, это принесло, в частности, успех в борьбе с распространением ядерного оружия в мире.