Երկու երկրաշարժ Է տեղի ունեցել Չինաստանի հարավ-արեւմուտքում. կան զոհեր, վնասվել Է 20 հազար շինություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն հինգ մարդ Է զոհվել սեպտեմբերի 7-ին Չինաստանի հարավ-արեւմուտքում տեղի ունեցած երկու երկրաշարժի հետեւանքով, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Սինհուա» գործակալությանը:
Չինաստանի սեյսմիկ կենտրոնի տվյալներով՝ 5,7 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի Է ունեցել Յունանի նահանգի Իլյան գավառում: Եվս մեկ ստորգետնյա ցնցում Է գրանցվել Գույչժոու նահանգի Վեյնին գավառում: Դրա մագնիտուդը կազմել Է 5,6: Երկու երկրաշարժերի օջախները եղել են 14 կիլոմետր խորության վրա:
Տարերքի հարվածները խուճապ են առաջացրել տեղի բնակիչների շրջանում: Իլյան գավառի կենտրոնի՝ Շաոտուն քաղաքի բազմաթիվ բնակիչներ փողոց են նետվել, երբ նրանց տներն սկսել են ցնցումներից տարուբերվել: Գործակալության տվյալներով՝ վնասվել Է ավելի քան 20 հազար շինություն:

На юго-западе Китая произошли два землетрясения, погибли 5 человек
Не менее пяти человек погибли в результате двух землетрясений, произошедших сегодня на юго-западе Китая. Об этом сообщает агентство Синьхуа.
По данным Китайского сейсмологического центра, землетрясение магнитудой 5,7 произошло в уезде Илян провинции Юньнань. Еще один подземный толчок произошел в уезде Вэйнин провинции Гуйчжоу. Его магнитуда составила 5,6. Очаг обоих землетрясений находился на глубине 14 км,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Удары стихии вызвали панику среди местного населения. Многие жители центра уезда Илян - города Шаотун выбегали на улицы, когда их дома начали раскачиваться от толчков. По данным агентства, повреждены свыше 20 тыс зданий.