Սիրիային անհրաժեշտ են փոփոխություններ, բայց դրանք չպետք Է արյունալի լինեն. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համաձայն Է, որ Սիրիային անհրաժեշտ են փոփոխություններ, բայց դրանք պետք Է կատարվեն խաղաղ ճանապարհով՝ խուսափելով արյունահեղությունից: Այս մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտարարել Է Russia Today հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ:
Պուտինը նշել Է, որ Ռուսաստանին անհանգստացնում Է ինչպես Սիրիայում կատարվող բռնությունները, այնպես Էլ միակողմանի կարգով ընդունված որոշումների հետեւանքները: «Մեր կարծիքով՝ այսօր ամենակարեւորը բռնության դադարեցումն Է, հակամարտության բոլոր կողմերին (եւ կառավարական հատվածին, եւ, այսպես կոչված, ապստամբներին, զինված ընդդիմությանը) ստիպելը՝ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջը, որոշել ապագան, որը կապահովի ներքաղաքական գործընթացի բոլոր մասնակիցների անվտանգությունը, եւ միայն դրանից հետո անցնել երկրի ներքին կառուցվածքին վերաբերող ինչ-ինչ գործնական քայլերի»:
«Մենք հիանալի հասկանում ենք, որ այնտեղ փոփոխություններ են հարկավոր, բայց դա բնավ չի նշանակում, որ փոփոխությունները պետք Է լինեն արյունալի»,-ընդգծել Է ՌԴ-ի նախագահը:
«Առաջինը, ինչը հարկավոր Է անել, հակամարտության գոտի զենքի մատակարարման դադարեցումն Է եւ այնպիսի որոշումներ չընդունելը, որոնք կողմերից մեկին պարտադրում են զարգացման անընդունելի իրադարձություններ»,- հավելել Է նա:

В Сирии необходимы перемены, но они не должны быть кровавыми, считает президент РФ
Президент России Владимир Путин согласен, что в Сирии необходимы перемены, но проводить их надо мирным путем, избегая кровопролития.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс,oб этом он заявил в интервью телеканалу Russia Today.
Путин отметил, что Россию беспокоит как насилие в Сирии, так и последствия принятия односторонних решений. "На наш взгляд, самым важным является сегодня прекратить насилие, заставить все стороны конфликта (и правительственную часть, и так называемых повстанцев, вооруженную оппозицию) сесть за стол переговоров, определить будущее, обеспечивающее безопасность всех участников внутриполитического процесса, и только после этого переходить к каким-то практическим шагам по поводу внутреннего устройства самой страны".
"Мы прекрасно понимаем, что там нужны перемены, но это совсем не значит, что перемены должны быть кровавыми", - подчеркнул он.
"Первое, что нужно сделать, – это прекратить поставлять оружие в зону конфликта и не принимать решений, которые навязывают одной из сторон, не приемлемые для развития событий".