ԱՄՆ-ի երեք ավիակիր խմբավորումներ կմասնակցեն Պարսից ծոցում անցկացվելիք զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ափերի անմիջական մերձակայքում սեպտեմբերի 16-ին մեկնարկող ռազմածովային ուժերի 12-օրյա զորավարժություններին կմասնակցեն 25 պետություններ` ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին: Ինչպես սեպտեմբերի 5-ին հայտնել են բրիտանական զինված ուժերի աղբյուրներ, վարժանքների ընթացքում կփորձարկվի Օրմուզի նեղուցում եւ Պարսից ծոցում նավագնացության ապահովումը «ենթադրվող հակառակորդի թշնամական գործողությունների» պայմաններում: Արեւմուտքի երկրների շտաբներում չեն թաքցնում, որ որպես հակառակորդ է դիտվում Իրանը:
ԱՄՆ-ի կողմից զորավարժություններում գործի կդրվեն երեք ավիակիր խմբավորումներ: Ներկայում Պարսից ծոցում են գտնվում ամերիկյան Enterprise եւ Dwight Eisenhower միջուկային ավիակիրները, իսկ մոտ ժամանակներս տարածաշրջան կժամանի նաեւ John C. Stennis ավիակիրը:
Խոշոր ռազմաշովային ուժեր են հատկացրել Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Սաուդյան Արաբիան, Արաբական Միացյալ Ամիրայությունները: Մի շարք գործողություններ կանցկացվեն ՆԱՏՕ-ի հրամանատարական կառույցների մասնակցությամբ:
Զորավարժությունները կավարտվեն սեպտեմբերի 27-ին: Այդ օրը, ինչպես հաղորդվում Է, Վաշինգտոնում կկայանա ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպումն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի հետ:

Три авианосные группировки США примут участие в учениях в Персидском заливе
В начинающихся 16 сентября 12-дневных учениях ВМС в непосредственной близости от берегов Ирана примут участие 25 государств во главе с США,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс. Как сообщили в среду источники в британских вооруженных силах, в ходе маневров будут отрабатываться действия по поддержанию судоходства в Ормузском проливе и Персидском заливе в условиях "враждебных действий предполагаемого противника". В штабах стран Запада не скрывают, что в качестве последнего рассматривается Иран.
Со стороны США в учениях задействованы три ударные авианосные группировки. Сейчас в районе Персидского залива находятся американские ядерные авианосцы Enterprise и Dwight Eisenhower, а в ближайшее время в регион прибудет и авианосец John C. Stennis.
Крупные военно-морские силы выделили Великобритания, Франция, Саудовская Аравия, Объединенные арабские эмираты (ОАЭ). Ряд операций пройдет при участии командных структур НАТО.
Учения завершатся 27 сентября. В этот же день в Вашингтоне состоится встреча президента США Барака Обамы с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, передаетИТАР-ТАСС.