Ռուսաստանցիների ավելի քան 80 տոկոսի կարծիքով՝ Մոսկվան ապրում Է իրենց հաշվին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցիների մեծամասնությունը համոզված Է, որ Մոսկվան այսօր ապրում Է հիմնականում մարզերի հաշվին, իսկ հարցվածների երեք քառորդը ընդունում Է տարածաշրջանների բնակիչների մեջ մոսկվացիների նկատմամբ անբարյացակամ վերաբերմունքի առկայությունը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրեսը», հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին, վկայում են Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի կատարած հարցման արդյունքները, որոնք հրապարակվել են սեպտեմբերի 3-ին:
«Նախկինի պես ռուսաստանցիների մեծամասնությունը գտնում Է, որ մայրաքաղաքը մեծ մասամբ ապրում Է տարածաշրջանների հաշվին (82 տոկոս): Հատկանշական Է, որ երկու մայրաքաղաքների բնակիչներն այս տեսակետին համամիտ են 65 տոկոս դեպքերում: Հարցվածների միայն 13 տոկոսն Է հակառակ կարծիքին»,-հաղորդում Է համառուսաստանյան կենտրոնը:
Կենտրոնի կողմից համառուսաստանյան հարցումն անցկացվել Է այս տարվա օգոստոսի 25-26-ին: Հարցմանը 1,6 հազար մարդ Է մասնակցել Ռուսաստանի 46 մարզերի, երկրամասերի եւ հանրապետությունների 138 բնակավայրերում: Վիճակագրական վրիպանքը չի գերազանցում 3,4 տոկոսը:

Более 80% россиян считают, что Москва живет за их счет, показал опрос
Большинство россиян убеждены, что Москва живет сегодня в основном за счет провинции, а три четверти опрошенных признают наличие неприязненных отношений к москвичам среди жителей регионов, следует из результатов опроса Всероссийского центра изучения общественного мнения (ВЦИОМ), опубликованного в понедельник,сообщает Арменпресс со ссылкой наРИА Новости.
"Как и прежде, большинство россиян считает, что столица живет большей частью за счет регионов (82%). Примечательно, что жители обеих столиц разделяют такую точку зрения в 65% случаев. Только 13% опрошенных придерживаются противоположного мнения", - сообщает ВЦИОМ.
По данным центра, Москва и Санкт-Петербург не кажутся россиянам столь привлекательными для проживания детей, как другие крупные или небольшие города. Каждый четвертый опрошенный (24%) хотел бы, чтобы его дети жили в небольшом городе, и эта доля практически не меняется в течение нескольких лет. 22% респондентов предпочли бы для детей жизнь в крупном нестоличном городе. Москва привлекает только 15% россиян, а Санкт-Петербург - 9%.
Инициативный всероссийский опрос ВЦИОМ проведён 25-26 августа 2012 г. Опрошено 1,6 тысячи человек в 138 населенных пунктах в 46 областях, краях и республиках России. Статистическая погрешность не превышает 3,4%.