Իրանի նավթի նախարարը չի բացառում նավթի գնի աճը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանն այն կարծիքին Է, որ այսօրվա դրությամբ շուկայում «սեւ ոսկու» հավասարակշռված գին Է հաստատվել, սակայն իրանական նավթի նկատմամբ բռնարգելքի եւ Իսլամական Հանրապետության վրա շարունակվող քաղաքական ճնշման պայմաններում հարկ Է նավթի գնի աճ սպասել համաշխարհային շուկայում: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրեսը», ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է Իրանի նավթի նախարար Ռոստամ Քասեմին:
Եվրամիության երկրները հուլիսի 1-ից բռնարգելք են սահմանել ԵՄ իրանական նավթի ներմուծման նկատմամբ: Եվրամիության երկրներն իրենց այդ քայլը բացատրել են նրանով, որ այդպիսով իրենց ցանկանում են ստիպել Թեհրանին՝ հրաժարվելու միջուկային նկրտումներից: Փորձագետների գնահատումների համաձայն՝ այն բանից հետո, երբ Եվրամիությունն արգելք սահմանեց իրանական նավթի մատակարարումների վրա, համաշխարհային շուկա դրա արտահանումը կրճատվել Է մոտավորապես 40 տոկոսով:
«Կարծում եմ, որ եթե առանձին երկրներ շարունակեն ճնշում գործադրել Իրանի վրա եւ սահմանափակեն շուկային իրանական նավթի մատակարարումները, ապա դա բացասաբար կազդի դրա արժեքի վրա եւ նավթի թանկացման պատճառ կդառնա»,-հավելել Է նախարարը:
Իրանի նավթի նախարարության տվյալներով՝ ներկայում Իսլամական Հանրապետությունն օրական արտահանում Էր 4 մլն բարել անմշակ նավթ, որի կեսն արտահանվում Է:

Эмбарго на поставки из Ирана может привести к росту цен на нефть
Тегеран считает, что на сегодняшний день на рынке установилась равновесная цена на "черное золото", однако в условиях продолжающегося эмбарго на иранскую нефть и политического давления на Исламскую Республику, непременно следует ожидать роста цены на нефть на мировом рынке, заявил РИА Новости министр нефти Ирана Ростам Касеми в первом интервью для иностранного агентства,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Страны Евросоюза с 1 июля ввели эмбарго на импорт иранской нефти в ЕС. Таким образом, контракты на поставку нефти из Ирана в страны ЕС, заключенные до 23 января, были закрыты до этой даты. Свои действия страны ЕС объяснили тем, что таким образом они хотят заставить Тегеран отказаться от ядерных амбиций, а запасов нефти в Евросоюзе достаточно, чтобы обойтись без поставок из Ирана в течение четырех с половиной лет. По оценкам экспертов, после того как ЕС ввел эмбарго на поставки иранской нефти, ее импорт на мировой рынок сократился примерно на 40%.
" Я считаю, что если некоторые страны продолжат оказывать давление на Иран и ограничивать поставки иранской нефти на рынок, то это негативно скажется на стоимости, а именно станет причиной подорожания нефти", - добавил он.
По данным министерства нефти Ирана, в настоящее время Исламская Республика добывает 4 миллиона баррелей сырой нефти в сутки, половина из которой идет на экспорт.