Թուրքական իշխանությունները ձգտում են մոռացության մատնել Աթաթուրքի հռչակած սկզբունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում քննարկվում է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների պարտադիր ծրագրիցԱթաթուրքի հռչակած սկզբունքների ուսուցումըհանելու մասին որոշումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Նախկինում պարտադիր համարվող այս դասընթացը ուսումնական ծրագրից հանելու վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի Բարձրագույն ուսումնական խորհրդի (YÖK) նախագահ Գյոքհան Չեթինսայան, ով հայտարարել է, որ այս հարցը ներկայում գտնվում է խորհրդի օրակարգում:
Նմանօրինակ փոփոխությունների նախաձեռնողները` իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամներն են, ովքեր շարունակում են փոխել երկրում տիրող կարգերը: Աթաթուրքի հռչակած սկզբունքները մտցված էին պարտադիր դասընթացների շարքում` ուսանողներին «Աթաթուրքի ազգայնականությամբ դաստիարակելու» նպատակով: Սակայն Էրդողանն իր կուսակիցների հետ նմանօրինակ գործունեությամբ շարունակում է աշխարհիկ Թուրքիան վերափոխել և իսլամական երկիր դարձնել` այդ ճանապարհին աստիճանաբար հետին պլան մղելով համայն թուրքերի հայր կոչվող Մուստաֆա Քեմալին:

Власти Турции стремятся предать забвению принципы Ататюрка
В Турции обсуждается решение об исключении из обязательной программы высших учебных заведений курса изучения принципов, декларируемых Ататюрком. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкую газету Hurriyet.
Заявление об отмене этого курса, считавшегося ранее обязательным, из учебной программы распространил председатель высшего учебного совета (YÖK) Турции Гёкхан Четинсайан, объявивший, что этот вопрос в настоящее время находится в повестке Совета.
Инициаторы подобных «перемен» - члены правящей партии «Справедливость и развитие», которые продолжают менять порядки в этой стране. Декларируемые Ататюрком принципы были призваны воспитать студентов-слушателей этого курса в духе «национализма Ататюрка». Однако, Эрдоган со своими однопартийцами продолжает процесс преобразования светской Турции в исламское государство, и на этом пути шаг за шагом отодвигает на задний план Отца турков Мустафу Кемаля.