ՄԱԳԱՏԷ-ն հատուկ աշխատանքային խումբ Է ստեղծել Իրանի միջուկային հիմնախնդրով զբաղվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) հայտարարել Է Իրանի հարցով հատուկ աշխատանքային խումբ ("Iran Task Force") ստեղծելու մասին, որը կզբաղվի իրանական միջուկային հիմնախնդրի շուրջ բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործմամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես օգոստոսի 29-ին հաղորդել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը, վկայակոչելով ՄԱԳԱՏԷ-ի պաշտոնական հաղորդագրությունը, այդպիսով ծրագրվում Է ուժեղացնել հսկողությունը Իրանի միջուկային հիմնախնդրի նկատմամբ եւ թույլ չտալ, որ այդ երկրում միջուկային զենք ստեղծվի:
Աշխատանքային խումբը նաեւ ուշադրությունը կենտրոնացնելու Է ՄԱԳԱՏ-ի եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի այն բանաձեւերի կատարման վրա, որոնք ընդունվել են Իսլամական Հանրապետության վերաբերյալ:
Օգոստոսի 24-ին Վիեննայում փակ դռների հետեւում տեղի Է ունեցել ՄԱԳԱՏԷ-ի ներկայացուցիչների հետ Թեհրանի բանակցային գործընթացի հերթական փուլը: Այդ հանդիպմանը գերատեսչությունը ներկայացրել են Իրանի միջուկային ծրագրի հարցերով գործակալության գլխավոր փորձագետ Գերման Նակերտցը եւ ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռաֆայել Գրոսին: Իրանի պատվիրակությունը գլխավորել Է ՄԱԳԱՏԷ-ին առընթեր այդ երկրի ներկայացուցիչ Ալի Ասգար Սոլթանիեն:
Կողմերը բանակցությունների արդյունքներին վերաբերող մանրամասներն առայժմ չեն մեկնաբանում: Սակայն, իրանցի փորձագետների կարծիքով, գլխավոր թեման միջուկային ոլորտում իրանցի գիտնականների «ենթադրյալ հետազոտությունների» քննարկումն Է, ինչպես նաեւ Փարչինի ռազմակայան եւ ուրանի հարստացման «Ֆորդու» գործարան ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների մուտքի ապահովումը:
Բանակցությունների նախօրեին ԶԼՄ-ները հաղորդել Էին, որ իրանցի մասնագետները «Ֆորդու» ստորգետնյա համալիրում տեղակայել են ուրանի հարստացման համար նախատեսված «մեծ քանակությամբ լրացուցիչ» ցենտրիֆուգներ: Հուլիսի վերջին Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը հրապարակավ հայտարարել Էր, որ իրանցի գիտնականները 10 տոկոսով՝ 10 հազարից մինչեւ 11 հազար, ավելացրել են ուրանի հարստացման ցենտրիֆուգների թիվը:

МАГАТЭ создало специальную рабочую группу по иранской ядерной проблеме
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) объявило о создании специальной рабочей группы по Ирану ("Iran Task Force"), которая будет заниматься реализацией соглашений, достигнутых в процессе переговоров по иранской ядерной проблеме,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как передаёт в среду агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на официальное сообщение МАГАТЭ, таким образом планируется усилить контроль над ядерной программой Ирана и не допустить создание в этой стране ядерного оружия.
Рабочая группа также сконцентрируется на соблюдении резолюций МАГАТЭ и Совета Безопасности ООН, принятых в отношении Исламской Республики.
В пятницу в Вене за закрытыми дверями прошёл очередной раунд переговорного процесса Тегерана с представителями МАГАТЭ. На этой встрече ведомство представляли главный эксперт агентства по иранской ядерной программе Герман Накертц и заместитель генерального директора МАГАТЭ Рафаэль Гросси . Иранскую делегацию возглавлял представитель Ирана при МАГАТЭ Али Асгар Солтанийе.
Стороны по итогам переговоров пока не комментируют детали. Однако, по мнению иранских экспертов, главной темой является обсуждение "предполагаемых исследований" иранских учёных в ядерной сфере, доступ инспекторов МАГАТЭ к базе в Парчине и заводу по обогащению урана "Форду".
Накануне переговоров СМИ сообщили, что иранские специалисты установили "большое количество дополнительных" центрифуг для обогащения урана в подземном комплексе "Форду". В конце июля президент Ирана Махмуд Ахмадинежад публично заявил, что иранские учёные увеличили на 10% число центрифуг для обогащения урана - с 10 тысяч до 11 тысяч.