Ֆրանսիայի դատախազությունը Յասեր Արաֆաթի մահվան հանգամանքների հետաքննություն է սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի դատախազությունն սկսել է հետաքննություն անցկացնել Պաղեստինի նախկին առաջնորդ Յասեր Արաֆաթի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ, ում թունավորման մասին լուրերը սկսել են շրջանառվել վերջին ամիսներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով France-24-ը, ավելի վաղ Արաֆաթի մահվան վերաբերյալ հետաքննություն անցկացնելու պահանջով ֆրանսիական իշխանություններին դիմել էր Պաղեստինի նախկին առաջնորդի կինը` Սուհա Արաֆաթը:
Արաբական «Ալ-Արաբիա» հեռուստաընկերության լրագրողների նախաձեռնությամբ Լոզանի ռադիոֆիզիկայի ինստիտուտի ուսանողները հետազոտել են Արաֆաթին պատկանող տարբեր իրեր և պարզել, որ նրա հագուստի, ատամի խոզանակի, ինչպես նաև արյան մեջ առկա է եղել Պոլոնիա-210 ռադիոակտիվ էլեմենտներ, ինչը և կարող էր նրա մահվան իրական պատճառ դառնալ: Դրանից հետո պաղեստինյան նախկին առաջնորդի ընտանիքը Պաղեստինի իշխանություններին խնդրել է Արաֆաթի մարմնի էքսգումացիա իրականացնել: Պաշտոնական Ռամալլահը համաձայնել է խնդրանքին: Արաֆաթի մասունքների հետազոտությունը կիրականացնեն Լոզանի ռադիոֆիզիկայի ինստիտուտի ուսանողները:

Французская прокуратура начала расследование обстоятельств смерти Ясира Арафата
Французская прокуратура начала расследование обстоятельств смерти бывшего палестинского лидера Ясира Арафата, слухи об отравлении которого усилились в последние месяцы. Как передает Арменпресс, об этом сообщает во вторник телеканал "Франс 24". Ранее с требованием к французским властям начать расследование по этому делу выступила вдова покойного борца за независимость палестинского народа Суха Арафат.
Как сообщалось, по инициативе журналистов межарабского телеканала "Аль-Джазира", ученые из швейцарского Института радиофизики в Лозанне провели исследование различных вещей Я.Арафата и обнаружили, что на его одежде, зубной щетке, а также в поте, крови и моче было повышенное содержание радиоактивного элемента полония-210, что и могло стать истинной причиной внезапной смерти палестинского лидера. После этого семья Арафата попросила у палестинских властей выдать разрешение на эксгумацию его тела. Официальный Рамаллах согласился с призывом семьи бывшего палестинского лидера. Анализ останков Арафата будут проводить ученые лозаннского Институту радиофизики.