Վրաստանում ռուսական նավ Է կալանվել ծովի ջրատարածքն աղտոտելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացի սահմանապահները կալանել են «Սիբիրսկի 2128» ռուսական նավը Փոթիի ծովային ջրատարածքն աղտոտելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ հղում անելով հանրապետության սահմանապահ ոստիկանությանը:
Ըստ գերատեսչության տվյալների՝ նավը Փոթիի նավահանգստի թիվ 9 կառանատեղում կղանքային զանգված Է թափել ծով: Այդ կապակցությամբ կալանվել Է նավի հրամանատարը՝ ռուսաստանցի Վիկտոր Կիրյակովը: Դատարանը նրան տուգանել Է 65 հազար լարի (1,25 միլիոն ռուբլի), ինչպես նաեւ պարտավորեցրել Է փոխհատուցել բնությանը հասցված 605 լարիի (11,7 հազար ռուբլի) չափով վնասը:

Российское судно задержано в Грузии за сброс фекальных масс
Грузинские пограничники задержали российское судно "Сибирский-2128" за загрязнение морской акватории в Поти. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на пограничную полицию республики.
По данным ведомства, судно вылило в море у причала номер девять в потийском порту фекальные массы. В связи с этим был задержан его капитан, россиянин Виктор Кирьяков. Суд наложил на него штраф в 65 тысяч лари (1,25 миллиона рублей), а также обязал возместить нанесенный природе ущерб в размере 605 лари (11,7 тысяч рублей).
Как сказано в сообщении, "Сибирский-2128" будет отпущен после уплаты штрафа.
Корабли пограничной службы Грузии нередко задерживают иностранные суда за загрязнение окружающей среды и нарушение правил судоходства. Как правило, их отпускают после уплаты штрафа.