ՌԴ-ի նախագահը Պետդումայի վավերացմանն Է ներկայացրել Մաքսային միության պետությունների համագործակցության մասին համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետդումայի վավերացմանն Է ներկայացրել «Եվրասիական տնտեսական հանրակցության շրջանակներում մաքսային գործերում Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ներկայացուցչությունների գործունեության հարցերի շուրջ համագործակցության եւ փոխօգնության վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացման մասին» դաշնային օրենքի նախագիծը: Այդ մասին հաղորդում Է «Արմենպրեսը»՝ հղում անելով Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրությանը:
Դաշնային օրենքի նախագծին կից բացատրական գրության մեջ նշվում Է, որ այդ օրինագծով նախատեսվում Է գործակցության եւ փոխօգնության վերաբերյալ 2011 թվականի հունիսի 22-ին Մոսկվայում ստորագրված համաձայնագրի վավերացում:
Համաձայնագիրը մշակվել Է Մաքսային միության մաքսային տարածքում մաքսային ծառայությունների գործակցության ապահովման, Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ներկայացուցիչների աշխատակիցների նստավայրի եւ փոխգործակցության իրավական հիմունքների ստեղծման նպատակով:
Համաձայնագրով նախատեսվում Է մաքսային ծառայությունների ներկայացուցչություններ ստեղծել Մաքսային միության անդամ պետություններում: Մաքսային ծառայությունների ներկայացուցչություններն իրականացնում են Մաքսային միության մաքսային օրենսդրության կատարման մոնիթորինգ, կատարում են Մաքսային միության մաքսային սահմանով ապրանքահոսքերի վերաբերյալ տվյալների վերլուծություն, ուսումնասիրում են տվյալ երկրի մաքսային ծառայության կողմից կիրառվող մաքսային տեխնոլոգիաները եւ կողմերի մաքսային ծառայություններին տեղեկացնում դրական փորձի մասին, մասնակցում են կողմերի մաքսային ծառայությունների միջեւ տեղեկատվության փոխանակմանը, ինչպես նաեւ իրականացնում են այլ գործառույթներ:

Президент внёс в Госдуму на ратификацию Соглашение о сотрудничестве в таможенных делах государств – членов Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС
Владимир Путин внёс в Государственную Думу на ратификацию проект федерального закона «О ратификации Соглашения о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах по вопросам деятельности представительств таможенных служб государств – членов Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества»,сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-службу Кремля.
Пояснительная записка к проекту федерального закона
Проектом федерального закона предусматривается ратификация Соглашения о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах по вопросам деятельности представительств таможенных служб государств – членов Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества, подписанного в Москве 22 июня 2011 года (далее – Соглашение).
Соглашение разработано в целях обеспечения взаимодействия таможенных служб на таможенной территории Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС, создания правовых оснований пребывания и взаимодействия сотрудников представительств таможенных служб государств – членов Таможенного союза. Соглашением предусмотрено учреждение сторонами представительств таможенных служб в государствах – членах Таможенного союза.
Представительства таможенных служб осуществляют мониторинг исполнения таможенного законодательства Таможенного союза, проводят анализ данных о товаропотоках, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза, изучают таможенные технологии, применяемые таможенной службой страны пребывания, и информируют таможенные службы сторон о положительном опыте, участвуют в информационном обмене между таможенными службами сторон, а также осуществляют иные функции.