Թուրքիայում դպրոցները հնարավոր է վերածվեն կրոնական վարժարանների
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) Մուղլայից ընտրված պատգամավոր Ալի Բողան հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է բոլոր դպրոցները Թուրքիայում դարձնել կրոնական վարժարաններ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Ջումհուրիեթ» թերթը, թուրք պատգամավորը դժգոհություն է հայտնել Մուղլայի կրոնական վարժարաններ նվազ թվով աշակերտների դիմելու կապակցությամբ եւ նշել, որ այդ դպրոցների բացման համար ինքը «մեծ պայքար» է տարել, ասել, որ դա «հիասթափեցրել» է իրեն:
«ԱԶԿ-ի իշխանության գալուց հետո Թուրքիայի դպրոցներում հնարավոր է դարձել ուսումնասիրել աստվածաբանություն առարկան, իսկ անցկացնել Ղուրանի ընթերցումներ: Սա մի հնարավորություն է աճող սերնդին Ղուրանով դաստիարակելու եւ Մուհամեդ մարգարեի կյանքն ուսումնասիրելու համար: Անհրաժեշտ է Թուրքիայի բոլոր դպրոցները դարձնել կրոնական վարժարաններ, որպեսզի մեր ապագա սերունդը հարգանքով վերաբերվի եւ պաշտի մեր պատմությունը, մշակույթը, հավատը», - ասել է ԱԶԿ գործիչը:
Նշենք, որ 2003 թ-ին իշխանության գալուց հետո, 1923 թ-ին հիմնադրված աշխարհիկ Թուրքիայի Հանրապետության համար ԱԶԿ-ն ընտրել է դեպի իսլամ տանող ճանապարհը:

Возможно, школы в Турции превратятся в религиозные гимназии
Депутат турецкого парламента Али Боган, член партии «Справедливость и прогресс» (ПСП), избранный от Мугла, заявил, что необходимо все школы страны превратить в религиозные гимназии.
Как передает «Арменпресс»со ссылкой на турецкую газету «Джумхурриет», депутат выразил недовольство тем, что слишком мало желающих поступить в духовные семинарии Мугла, отметив, что ради открытия этих школ он вел «жесткую борьбу», и такая ситуация «разочаровала» его.
«С приходом к власти ПСП в школах Турции стало возможным изучение богословия, проводить чтения Корана. Это прекрасная возможность воспитывать растущее поколение в духе Корана, изучая жизнь пророка Мохаммеда. Необходимо все школы Турции превратить в религиозные гимназии, чтобы молодое поколение с уважением и почтением относилось к нашей истории, культуре, религии», - заявил деятель ПСП.
Отметим, что придя к власти в 2003г., ПСП выбрало путь к исламу для светской Турецкой республики, основанной в 1923г.