Հարավային Կորեան սմարթֆոնների օգտատերերի թվով դարձել Է համաշխարհային առաջատարներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 50 մլն բնակչություն ունեցող Հարավային Կորեայում սմարթֆոնների օգտատերերի թիվն օգոստոսին գերազանցել Է 30 միլիոնը: Այսպիսով, երկիրը «բնակչության մեկ շնչին ընկնող սմարթֆոնների» ցուցանիշով դարձել Է համաշխարհային առաջատարներից մեկը:
Դա տեղի Է ունեցել այն բանից ընդամենը երկուսուկես տարի հետո, երբ շարժական կապի ծառայությունների ոլորտի առաջատար երեք օպերատորներից մեկը՝ «Քեյ Թի» ընկերությունը, վաճառքի հանեց ամերիկյան «Էփըլ» ընկերության առաջին Այֆոնները: Այժմ յուրաքանչյուր տասը հարավկորեացիներից վեցն օգտվում են «խելացի շարժական հեռախոսներից»:
Անցյալ տարվա հուլիսին չորրորդ սերնդի (LTE) սմարթֆոնների համար ցանցերի երեւան գալը նոր ազդակ Է հաղորդել շարժական կապի առանց այդ Էլ հագեցած շուկային: Մասնավորապես, հնարավոր Է դարձել առանց ժամանակ կորցնելու ֆիլմեր դիտելը եւ հաշված վայրկյանների ընթացքում լիաֆորմատ կինոնկարներ բեռնելը: Երկրում այդ ցանցերին այժմ միացել Է սմարթֆոնների օգտատերերի գրեթե 30 տոկոսը:
Սակայն տեխնիկական առաջընթացը նաեւ որոշակի վտանգներ Է բերել: Սմարթֆոններից կախվածությունը Հարավային Կորեայում դարձել Է լուրջ սոցիալական հիմնախնդիր, գրում Է «Կորիա թայմս» թերթը: Կորեայի Կապի հարցերով զբաղվող կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ «խելացի շարժական հեռախոս» ունեցող յուրաքանչյուր տասը կորեացուց յոթը կապվածության նշաններ ունեն, եւ նրանց գրեթե մեկ երրորդն սկսում Է նյարդայնանալ, երբ մնում Է առանց սիրելի Էլեկտրոնային խաղալիքի: Հարցման տվյալների համաձայն՝ դրա մասնակիցների 84 տոկոսը հայտարարել Է, որ նույնիսկ մեկ օր չի կարող ապրել առանց սմարթֆոնի: Իսկ եւս 20 տոկոսը խոստովանել Է, որ իրենց ապարատներն ստուգում են յուրաքանչյուր 10 րոպեն մեկ:
Հարավային Կորեայում աճում Է այն դեպքերի թիվը, երբ սմարթֆոններից օգտվելը հանգեցնում Է մահվան: Անցյալ շաբաթ մայրաքաղաքում իր կյանքին վերջ Է տվել դպրոցական մի աղջիկ, որը բազմահարկ շենքի պատուհանից իրեն ցած Է նետել այն բանից հետո, երբ նրան ծաղրել են «Կակաո տոկ»-ում /Kakao Talk/ (երկրում մեծ ճանաչում ունեցող մուլտիմեդիական հաղորդակցման հավելված): Բացի այդ, մարդիկ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների մեջ են ընկնում, երբ ավտոմեքենա վարելու ընթացքում կամ քայլելիս զրուցում են շարժական հեռախոսով: Շատ ընտանիքներում բանը սկանդալների Է հասնում, երբ սմարթֆոնների օգտագործման համար հսկայական հաշիվներ են գալիս:

В Южной Корее число пользователей смартфонов превысило 30 млн
В Южной Корее с населением в 50 млн человек число пользователей смартфонов превысило в августе 30 млн. Страна по показателю "смартфон на душу населения" вошла, таким образом, в список мировых лидеров,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Это произошло всего через два с половиной года после того, как один из трех ведущих операторов в сфере услуг мобильной связи компания "Кэй Ти" выпустила в продажу первые Айфоны американской компании "Эппл". Сейчас шестеро из каждых десяти южнокорейцев пользуются "умными мобильниками".
Появление в июле прошлого года сетей для смартфонов 4-го поколения /LTE/ дало свежий импульс и без того насыщенному рынку мобильной связи. В частности, появилась возможность без запаздывания по времени смотреть фильмы и за считанные секунды загружать полноформатные кинокартины. К этим сетям сейчас в стране подключены почти 30 проц пользователей смартфонов.
Однако технический прогресс принес и определенные опасности. Зависимость от смартфонов превратилась в Южной Корее в серьезную социальную проблему, пишет газета "Кориа таймс". Согласно данным Корейского комитета по связи, у семи из каждых десяти владельцев "умных мобильников" имеются признаки привыкания и почти треть из них начинают нервничать, когда остаются без любимой электронной игрушки. Согласно данным опроса, 84 проц респондентов заявили, что не могут и дня прожить без смартфона. А еще 20 проц признались, что проверяют свои аппараты каждые 10 минут.
В Южной Корее растет число случаев, когда пользование смартфонами приводит к смерти. На прошлой неделе в столице покончила с собой школьница, которая выпрыгнула из окна многоэтажного здания после издевательств над ней в "Какао ток" /Kakao Talk/ - самого популярного в стране приложения мультимедийного общения. Кроме того, люди попадают в ДТП, когда в процессе управления автомобилем или ходьбы пешком разговаривают по мобильнику. Во многих семьях дело доходит до скандалов, когда приходят огромные счета за пользование смартфонами.