Էկվադորը կարող Է դիմել ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարան Ասանժի գործը կարգավորելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկվադորը կարող Է դիմել ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարան, որպեսզի Մեծ Բրիտանիայի եւ Շվեդիայի հետ կարգավորի Ասանժի գործը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին, օգոստոսի 21-ին հայտարարել Է Էկվադորի նախագահ Ռաֆաել Կորրեան Գուայակիլում օտարերկրյա ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հաղորդակցվելու ժամանակ:
«Այժմ մենք ուսումնասիրում ենք իրավաբանական տարբեր ռազմավարություններ, բայց կցանկանայինք այդ հարցը լուծել երկխոսության օգնությամբ»,- նշել Է պետության ղեկավարը: Նա նաեւ ճշտել Է այն պայմանները, որոնց առկայությամբ «Վիկիլիքս»-ի հիմնադիրը կարող Է լքել Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատունը՝ «եթե Միացյալ Թագավորության կառավարությունը նրան երկրից ազատորեն մեկնելու հնարավորություն տրամադրի, եթե Ասանժը հրաժարվի ապաստանից, կամ եթե Էկվադորը չեղյալ հայտարարի ապաստան տրամադրելու իր որոշումը, ինչը կարող Է տեղի ունենալ միայն այն դեպքում, եթե փոխվեն մեր որոշման ընդունման վրա ազդած հանգամանքները»:
Անցած շաբաթվա վերջին Էկվադորը քաղաքական ապաստան Է տրամադրել Ասանժին, որը նա խնդրել Էր Շվեդիա արտահանձնումից խուսափելու համար: Շվեդիայի դատախազությունը Ասանժին մեղադրում Է սեռական բնույթի հանցագործությունների մեջ:

Эквадор заявляет о возможности обращения в Международный суд ООН для решения дела Ассанджа
Эквадор может обратиться в Международный суд Объединенных Наций, чтобы решить дело Джулиана Ассанджа с Великобританией и Швецией. Об этом заявил во вторник президент Эквадора Рафаэль Корреа во время общения с представителями иностранных СМИ в Гуаякиле.
"Сейчас мы изучаем различные юридические стратегии, но хотели бы решить этот вопрос с помощью диалога", - отметил глава государства. Он также уточнил условия, при которых основатель "Викиликс" сможет покинуть посольство Эквадора в Лондоне - "если правительство Соединенного Королевства предоставит ему свободный выезд из страны, если Ассандж откажется от убежища, или если Эквадор отменит свое решение о предоставлении убежища, что может случиться только в том случае, если изменятся обстоятельства, повлиявшие на принятие нашего решения",сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Джулиан Ассандж находится в диппредставительстве Эквадора в Лондоне с 18 июня. В прошлый четверг правительство страны официально предоставило ему политическое убежище, однако Великобритания отказалась выпускать основателя "Викиликс" из страны.