Իրանն արդիականացրել Է գործողության փոքր շառավղով «Ֆաթհ-110» բալիստիկ հրթիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն արդիականացրել Է գործողության փոքր շառավղով «Ֆաթհ-110» բալիստիկ հրթիռը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 21-ին հաղորդել Է ԻՌՆԱ գործակալությունը:
«Երկիր-երկիր» դասի հրթիռի նոր վերափոխակի թողարկման մասին հայտարարվել Էր ընթացիկ ամսվա սկզբին տեղի ունեցած փորձարկումներից շատ չանցած: «Ֆաթհ-110» հրթիռի կատարելագործումը թույլ Է տվել կրճատել այն ժամանակը, որը պահանջվում Է հրթիռը մարտական պատրաստության վիճակի բերելու, ինչպես նաեւ զինամթերքի ծառայության ընդհանուր ժամկետը երկարացնելու համար: Տեխնիկական այլ մանրամասներ չեն բացահայտվում:
Ավելի վաղ Իրանի պաշտպանության եւ լոգիստիկայի նախարար Ահմադ Վահիդին հայտարարել Է, որ «Ֆաթհ-110»-ը իրանական համանման հրթիռների համեմատությամբ օժտված Է նշանառության առավել ճշգրիտ համակարգով եւ կարող Է թիրախներ խոցել 300 կիլոմետր շառավղով:

Иран модернизировал баллистическую ракету малого радиуса действия
Иран модернизировал баллистическую ракету малого радиуса действия "Фатех-110".Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, об этом сообщило сегодня Информационное агентство Исламской Республики /ИРНА/.
О выпуске новой модификации ракеты класса "земля-земля" было объявлено вскоре после испытаний, прошедших в начале текущего месяца. Усовершенствование "Фатех-110" позволило сократить время, требующееся на приведение ракеты в состояние боевой готовности, а также повысить общий срок службы боеприпаса. Другие технические подробности не раскрываются.
Ранее министр обороны и логистики Ахмад Вахиди заявил, что "Фатех-110" обладает наиболее точной системой наведения по сравнению с аналогичными иранскими ракетами, и способна поражать цели в радиусе 300 км.