Լեոնիդ Ենգիբարյանի արձանը կտեղադրվի Ծաղկաձորում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայազգի լեգենդար ծաղրածու Լեոնիդ Ենգիբարյանը Ծաղկաձորումշուտով«կողջունի» մեր հայրենակիցներին, ինչպես նաեւ աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած մեր հյուրերին: Ծաղկաձորի կենտրոնական հրապարակում օգոստոսի 13-ինկտեղադրվի «աշունը սրտում» ծաղրածուի արձանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց արձանի հեղինակ Դավիթ Մինասյանը, քանդակը կհավերժացնի «Թռիչք անձրեւանոցով» հայտնի մանրապատումից մի դրվագ: Բրոնզե արձանը տեղադրված կլինի շուրջ մեկ մետր բարձրությամբ գրանիտե պատվանդանի վրա` ընդհանուր առմամբ ունենալով չորս մետր բարձրություն: Հեղինակի խոսքով` արձանը կերտելիս մի շարք դժվարությունների է բախվել, քանի որ շատ բարդ է ստեղծել մի մարդու կերպար, ով «պլաստիկայի սիմվոլ է»: «Եվ շարժման, դինամիկայի մեջ մարդուն պետք է ներկայացնել ստատիկ ձեւով, իսկ դա բարդ է»,- ասաց Դավիթ Մինասյանը:
Արձանի բացման ժամանակ տեղի է ունենալու մեծ ֆլեշ-մոբ, որտեղ թատրոնի եւ վարպետության դասընթացների մասնակիցները միասին կնմանակեն մեծ աճպարարի եւ ծաղրածուի ամենահայտնի շարժումը: Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի փառատոնը Ծաղկաձորում կանցկացվի օգոստոսի 10-15-ը: Այն կազմակերպում են ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը, Երեւանի մնջախաղի պետական թատրոնը, Ազգային թատերական ստեղծագործական միավորումը եւ Ծաղկաձորի քաղաքապետարանը: Փառատոնին կմասնակցեն անհատ մնջախաղացներ եւ մնջախաղի թատերախմբեր տարբեր երկրներից. Մատեո Չոնինին Իտալիայից, Մակոտո Ինոուեն Ճապոնիայից, Վեդատ Զառը Թուրքիայից, Գլեն Խավիերը՝ իր թատերախմբով Դանիայից, Փոլանդ Թիեթր թատերախումբը Լեհաստանից, Սերգեյ Չերվյակովը Ղազախստանից, ինչպես նաև չորս հայաստանյան թատրոններ: Փառատոնի հատուկ հյուրն է Սանկտ Պետերբուրգի թատերական արվեստի ակադեմիայի պրոֆեսոր, արվեստաբանության թեկնածու, մնջախաղի մասին բազմաթիվ գրքերի, հոդվածների հեղինակ, ինչպես նաև մի շարք ներկայացումների բեմադրող Ելենա Մարկովան: Փառատոնի ընթացքում կցուցադրվեն բացօթյա ներկայացումներ, որոնց ընթացքում տեղի կունենա անմիջական կոնտակտ հանդիսատեսի հետ, կիրագործվեն տարբեր թատերախմբերի համատեղ ծրագրեր, կլինի փորձի փոխանակում, ինչպես նաեւ փողոցային մնջախաղի վարպետության դասընթացներ եւ այլն: Փառատոնի ընթացքում կանցկացվեն նաեւ պարային մնջախաղի վարպետության մասնագիտացված դասընթացներ: Փառատոնի ընթացքում կգործի անվճար երթուղի (երկու մեծ ավտոբուսներ)՝ Երևան-Ծաղկաձոր ուղղությամբ, որպեսզի մայրաքաղաքի հանդիսատեսը նույնպես հնարավորություն ունենա մասնակցելու փառատոնին: Նախատեսվում է ընդլայնել փառատոնի շրջանակները եւ ցուցադրություններ անցկացնել նաեւ Ծաղկաձորի մոտակա քաղաքներում՝ Հրազդանում, Սեւանում եւ այլն:

В Цахкадзоре появится памятник великому миму Леониду Енгибаряну
Легендарный мим-клоун Леонид Енгибарян вскоре будет «встречать» гостей Цахкадзора – как своих соотечественников, так и туристов, прибывших из разных уголков света. 13 августа на центральной площади города будет установлен памятник великому Енгибаряну – «Осень в сердце».
Как сообщил в беседе с Арменпресс автор памятника Давид Минасян, эта скульптура, по сути, увековечит один из эпизодов известной енгибаровской миниатюры «Полет с зонтиком». Бронзовый памятник, высотой около 1 метра, будет стоять на гранитном постаменте, общая высота составит 4 м. По словам скульптора, при создании этого памятника он столкнулся с рядом трудностей, поскольку ему предстояло «вылепить» образ человека, который являлся «символом пластичности». «И в движении, и в динамике - все равно человека приходится изображать статично», - сказал Давид Минасян.
На церемонии открытия памятника состоится флеш-моб, в рамках которого артисты театра и участники мастер-классов будут копировать самые известные телодвижения и акробатические трюки клоуна.
С 10 по 15 августа в Цахкадзоре пройдет Фестиваль пантомимы имени Леонида Енгибаряна, организуемый министерством культуры Армении, Национальным театральным творческим союзом и мэрией Цахкадзора. В фестивале примут участие мимы и артисты театров пантомимы из разных стран: Маттео Чонини из Италии, Макотто Иноу из Японии, Ведат Зар из Турции, Глен Хавиер со своей театральной труппой из Дании, труппа Поланда Тието из Польши, Сергей Червяков из Казахстана, а также четыре армянских театра.
Особым гостем фестиваля будет профессор Академии театрального искусства из Санкт-Петербурга, кандидат искусствоведения, автор многочисленных книг и статей об искусстве пантомимы, режиссер-постановщик Елена Маркова.
В рамках фестиваля состоятся и представления под открытым небом в непосредственном контакте со зрителями. Ожидаются совместные программы театральных трупп, обмен опытом, мастер-классы уличной, а также хореографической пантомимы.
В дни фестиваля будут бесплатно курсировать автобусы по маршруту Ереван-Цахкадзор, чтобы и столичные жители имели возможность побывать на этом фестивале. Предполагается расширить рамки фестиваля, вывести его за пределы Цахкадзора – в Раздан, Севан и т.д.