Սիրիայում Հայաստանի դեսպանությունը փակելու մասին խոսք լինել չի կարող. Հրանուշ Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը փակելու մասին խոսք լինել չի կարող, քանի դեռ չի եղել այնպիսի իրավիճակ, որ կարելի է դեսպանատուն փակել: Օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը` հավելելով, որ Հայաստանի դեսպանատունը, դիվանագիտական կառույցները շարունակում են իրենց բնականոն գործունեությունը:
«Սիրիահայերը խնդրում են լրագրողներին լինել առավել զուսպ եւ չանդրադառնալ այնպիսի խնդիրների, որոնք կարող են վնասել համայնքին: ՀՀ նախագահի բանագնաց Լեւոն Սարգսյանը պարբերաբար լինում է Սիրիայում, բարձրացնում է խնդիրներ, որոնց տրվում են համապատասխան լուծումներ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` տեղեկացրեց Հակոբյանը: Նրա խոսքով` ՀՀ իշխանությունների կողմից սիրիահայերի համար կատարվող աշխատանքը մինչեւ հունիսի վերջ չէր հրապարակվում, քանի որ դեպքերը շատ չէին հասունացել:«Մենք չպետք է հայտարարություններ անեինք, որով կընկալվեր, թե Հայաստանը ցանկանում է խառնվել Սիրիայի ներքին խնդիրներին, բացի այդ, չէինք ցանկանում խուճապ առաջացնել հայկական համայնքում»,-նշեց նախարարը:
Լրագրողներից մեկի հարցին ի պատասխան` Հակոբյանը նշեց, որ պատրաստվում էր Սիրիա մեկնել դեռեւս մարտին, սակայն նպատակահարմար չէ նմանատիպ քաղաքական այցելությունները, քանի որ ընդդիմության կողմից կարող է գնահատվել ոչ ճիշտ: Նախարարը լրագրողներին եւ հասարակությանը հորդորեց, որ իր` Սիրիա չմեկնելը չընկալվի որպես վտանգից խուսափում:
Մարդու իրավունքների հետազոտության սիրիական կենտրոնի տվյալներով` այդ երկրում 2011թ-ի մարտ ամսից շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է շուրջ 19 հազար մարդ: Համաձայն արաբական լրատվամիջոցների` զոհվածների թվում շուրջ 12 հազար խաղաղ քաղաքացիներ են, իսկ ավելի քան 5 հազարը`անվտանգության աշխատակիցներ: Զոհերի թվում են եղել նաեւ յոթ հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ: Սիրիայում տիրող անկարգությունների հետևանքով մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում:

Политические визиты в Сирию нецелесообразны - Грануш Акопян
И речи не может быть о закрытии посольства Армении в Сирии, поскольку создавшаяся ситуация не дает оснований для этих крайних мер. Как сообщает Арменпресс, об этом 2 августа заявила журналистам министр диаспоры Армении Грануш Акопян.
По ее словам, посольство Армении, дипломатические структуры продолжают свою нормальную жизнедеятельность. «Сирийские армяне просят журналистов быть сдержаннее и не касаться вопросов, которые могли бы нанести ущерб местной армянской общине. Посланник президента Левон Саргсян периодически бывает в Сирии и ставит вопросы, которым даются соответствующие решения», - сказала министр. По словам министра, работа, проводимая властями Армении до конца июня не разглашалась, поскольку события еще не назрели. «Мы не должны выступать с заявлениями, которые будут восприняты как вмешательство Армении во внутренние дела Сирии. Кроме того, мы не хотели сеять панику в армянской общине», - подчеркнула министр.
Грануш Акопян отметила, что собиралась посетить Сирию еще в марте, однако было бы нецелесообразно совершать политические визиты, поскольку сирийская оппозиция могла расценить это неверно. Министр призвала СМИ и общественность с пониманием отнестись к этой позиции и не воспринимать ее как нежелание рисковать.
Напомним, что по данным сирийского Центра по защите прав человека, в результате продолжающихся в течение 2011 года столкновений в стране погибли около 19 тысяч человек. Из-за сложившейся ситуации в Сирии многие сирийцы покидают страну. За последний период Сирию стали покидать и представители армянской общины. Заявления от армян из Сирии по поводу предоставления им в Армении статуса беженца или убежища рассматриваются в ускоренном порядке, в течение 10 дней.