Բադախշանում գրոհայինները հանձնել են ավելի քան 200 միավոր հրազեն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տաջիկստանի Բադախշան քաղաքում ապօրինի զինված կազմավորումների գրոհայնները երկու օրում կամավոր հանձնել են ավելի քան 200 միավոր ավտոմատ եւ խշոր տրամաչափի զենք, այդ թվում մեկ զենիթային կայանք: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ն, այս մասին ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունում:
Ծայրահեղականներն ակտիվորեն զինաթափվում են այն ներումից հետո, որը դիմադրությունից բոլոր հրաժարվողներին խոստացել Է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնովը:
Հանրապետության Գլխավոր դատախազության կողմից ապօրինի զինված կազմավորումների պամիրցի պարագլուխների նկատմամբ քրեական գործերի հետաքննության ընթացքում նշվել Է «տաջիկ գրոհայինների սերտ կապն Աֆղանստանից զենք եւ թմրադեղեր վաճառողների հետ»: Բնորոշ օրինակ. Խորոգում (Բադախշանի մարզային կենտրոնում) կառավարական ուժերի հատուկ գործողության ժամանակ հուլիսի 24-ին ձերբակալվել Է հինգ վարձկան սահմանակից հանրապետությունից:
Ըստ անկախ աղբյուրների տեղեկատվության՝ ներկայումս Խորոգում շարունակվում են բանակցությունները միջնորդների մասնակցությամբ:

Боевики в таджикском Бадахшане сдали свыше 200 единиц огнестрельного оружия
Свыше 200 единиц автоматического и крупнокалиберного оружия, в том числе одну зенитную установку, добровольно сдали за два дня боевики действующих в таджикском Бадахшане незаконных вооруженных формирований /НВФ/. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Экстремисты активно разоружаются после обещанной президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном амнистии всем отказавшимся от сопротивления.
Кстати, в ходе расследования генпрокуратурой республики уголовных дел в отношении памирских лидеров НВФ указывалось "на тесную связь таджикских боевиков с афганскими торговцами оружием и наркотиками". Характерный пример: во время спецоперации правительственных сил в Хороге /областной центр Бадахшанской автономии/ 24 июля были задержаны пять наемников из приграничной республики.
По информации независимых источников, в настоящее время переговоры в Хороге продолжаются при участии посредников.