Գերի հանձնված ադրբեջանցի զինվորի հայրը Ադրբեջանի ներքին զորքերի մայոր է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի ուղղությամբ Հայաստանի հետ սահմանում հայ դիրքապահներին հունիսի 26-ին առավոտյան ժամը 6:00-ին ինքնակամ գերի հանձնված ադրբեջանական բանակի 20-ամյա զինվոր Ֆիրուզ Միրզա օղլու Ֆարաջովի հայրն Ադրբեջանի ներքին զորքերի մայոր է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս բացահայտումն արել է APA լրատվական գործակալությունը:
Գործակալությունը պարզել է, որ Բաքվի Խաթայի շրջանից զինծառայության կանչված Ֆարաջովը գերի հանձնվելու նախորդ օրը հեռախոսազրույց է ունեցել մերձավորների հետ, ասել է, որ ոչ մի խնդիր չունի եւ իր մոտ ամեն ինչ լավ է: Մերձավորները պատրաստվում էին կիրակի այցելել նրան: Սակայն հաջորդ օրը զորամասից ընտանիքին հայտնել են, որ տղան լքել է զորամասը: Հետո հայտնի է դարձել, որ նա գերի հանձնվել հայկական կողմին:
Նշվում է, որ Ֆարաջովի հայրը մայորի կոչումով ծառայում է Ադրբեջանի ներքին զորքերում: Նա որոշ ժամանակ առաջ ամուսնալուծվել է: Ֆարաջովն ու նրա միակ քույրն ապրում են մոր հետ: Չնայած դրան` հայրը կապի մեջ է զավակների հետ: Վերջին անգամ նա իր զինվոր որդու հետ հեռախոսով խոսել է դեպքից երկու օր առաջ:

The father of surrendered Azerbaijani soldier is Internal Troops Major
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS: The father of 20 year-old –serviceman Firuz Farazov who crossed the state border of the Republic of Armenia in the north- eastern part of Armenian –Azerbaijani border and by his own will surrendered to Armenian peacekeepers on July 26, 16: 00 pm is found out to be Azerbaijani Internal Troops Major. The disclosure has been carried out by APA news agency, Armenpress reports.
The agency found out that on the previous day of the incident Farazov had had a telephone conversation with his relatives, stating everything was normal with him. Yet on the following day the military unit informed the soldier’s family Farazov had left the military unit. Then it became clear he willingly became prisoner of Armenian side.
The statement also includeddetails pertain to personal life of the prisoner.Reportedly , Farazov’s parents are divorced. The children are living with the mom. Regardless it Azerbaijani Internal Troops Major keeps in touch with his offsprings. The last contact with the soldier son took place two days before the case.