Հանքային ջրերի արտահանման ծավալներով Հայաստանը տարեցտարի ավելի մեծ ցուցանիշներ է արձանագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բնական և արհեստական հանքային ջրերի և առանց շաքարի ըմպելիքների արտահանման ծավալներով Հայաստանը տարեցտարի ավելի մեծ ցուցանիշներ է արձանագրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունից, 2009 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 7561 տոննա բնական, արհեստական հանքային ջուր և ըմպելիք (առանց շաքարի), 2010 թվականին` 12777 տոննա, 2011-ին` 13294 տոննա, իսկ այս տարվա առաջին հինգ ամիսների տվյալներով` 4397 տոննա: Հայկական հանքային ջուրը մեծ պահանջարկ ունի հիմնականում ԱՊՀ, Եվրոպական և Միջին Արևելքի երկրներում: Արտադրական և արտահանման ծավալներով ոլորտի առաջատարներից է համարվում «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունը:
«Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունն իր տարեկան արտադրանքի 60-65 տոկոսն արտահանում է 19 երկրներ, որոնց թվում առաջին տեղում է Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ընկերության ուշադրության կենտրոնում են գտնվում նաև ուկրաինական և ղազախական շուկաները, որտեղ արտահանման ծավալները նախատեսվում է ավելի մեծացնել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդեցին ընկերությունից, յուրաքանչյուր տարի հանքային ջրի արտահանման ծավալներն աճում են շուրջ 20 տոկոսով, իսկ ապրանքի գինն էլ կախված է տվյալ երկրի ֆինանսատնտեսական վիճակից:
Ոլորտի մի շարք այլ ընկերություններ արտահանման մասին տվյալները համարելով կոմերցիոն գաղտնիք` զերծ մնացին տեղեկություններ հաղորդելուց:

Armenia records greater progress in mineral water exports year by year
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS: Armenia registers larger progress year by year in export volumes in connection with natural and artificial mineral waters and beverages without sugar. As National Statistical Service of the Republic of Armenia briefed Armenpress, 7561 tons of natural and artificial mineral water and drink (without sugar) were exported in 2009, 2010- 12 777 tons, 2011- 13 294 tons, in accordance with the data covering the five months of the current year the data is -4397 tons. Armenian mineral water is in great demand in CIS, European and Middle East countries. "Jermuk Group" is considered a leader in the production and export volumes field.
60-65 % of its annually production‘’Jermuk Group’exports to 19 countries: where Russian Federation occupies the first place. Ukrainian and Kazakh markets are also in the center of attention of the company: they have intentions to increase export volumes.
As the company told Armenpress, export volumes are growing by 20% each year and the price of the product depends on a country's financial condition.
A number of other companies of the sphere abstained from providing information on the export volumes, considering it commercial confidentiality.