Yahoo!-ի գլխավոր տնօրեն Է նշանակվել Google-ի բարձրաստիճան կառավարիչը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Yahoo!-ի նոր գլխավոր տնօրեն Է նշանակվել Մարիսա Մայերը, որը մինչեւ վերջին ժամանակներս Google-ում աշխատում Էր ղեկավար պաշտոններում: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Yahoo!-ի պաշտոնական հայտարարությանը, Մայերը իր պարտականությունների կատարմանը ձեռնամուխ կլինի հուլիսի 17-ին:
Yahoo!-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը թափուր Էր մնացել 2012 թվականի մայիսի 13-ից՝ Սքոթ Թոմպսոնի արձակումից հետո: Թոմպսոնի պաշտոնաթողության պատճառ Էր դարձել նրա կենսագրության մեջ տեղ գտած սխալը. ընկերության բաժնետերերը հայտնաբերել Էին, որ Թոմպսոնը չունի համակարգչային տեխնոլոգիաների բնագավառի գիտական աստիճանը, որի մասին հայտարարված Էր պաշտոնական փաստաթղթերում:
Ինչպես նշված Է, 37-ամյա Մարիսա Մայերը եղել Է Google-ի առաջին աշխատակիցներից մեկը. նա ընկերությունում սկսել Է աշխատել 1999 թվականից՝ Ստենֆորդի համալսարանում իր ուսումն ավարտելուց անմիջապես հետո: Վերջին մի քանի տարում Մայերը գլխավորում Էր Google-ի քարտեզագրական ծառայությունների բաժանմունքը:
Associated Ptess-ը նշել Է, որ Մայերը կդառնա Yahoo!-ի արդեն հինգերորդ գլխավոր տնօրենը վերջին հինգ տարում:

Гендиректором Yahoo! станет топ-менеджер Google
Новым генеральным директором Yahoo! назначена Марисса Майер, до последнего времени работавшая на руководящих должностях вGoogle. Как передает Арменпрессоб этомсообщается в официальномзаявленииYahoo!, Майер приступит к исполнению своих обязанностей 17 июля.
Пост генерального директора Yahoo! оставался вакантным с 13 мая 2012 года, после увольнения Скотта Томпсона. Причиной его отставки стал скандал, связанный с ошибкой в его биографии: акционеры компании обнаружили, что у Томпсона нет заявленной в официальных документах ученой степени в области компьютерных технологий.
Как отмечается, 37-летняя Марисса Майер была одной из первых сотрудниц Google; она начала работать в компании с 1999 года сразу по завершении своего обучения в Стэнфордском университете. В последние несколько лет Майер возглавляла отделение картографических сервисов Google.
Associated Pressотмечает, что Майер станет уже пятым генеральным директором Yahoo! за последние пять лет.