Եվրոպայում ԼՂ-ն չի դիտվում որպես տարածաշրջան, որտեղ հակամարտությունը կարող է «ապասառեցվել»
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանացի քաղաքագետ Ալեքսանդր Ռարը հայտարարել է, որ Եվրոպայում Լեռնային Ղարաբաղը չեն դիտում որպես մի տարածաշրջան, որտեղ հակամարտությունը կարող է «ապասառեցվել»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ռարն ասել է Day.az լրատվական կայքին տված հարցազրույցում: «Այժմ Ղարաբաղի հակամարտության գծով մեծ դադար է տիրում, քանի որ անհրաժեշտ է հանգցնել իրապես վառվող հրդեհները: Իմ կարծիքով` Լեռնային Ղարաբաղը Եվրոպայում չի դիտվում որպես տարածաշրջան, որտեղ ռազմական հակամարտությունը կարող է սառեցված վիճակից հենց հիմա վերաճել «տաք» հակամարտության», -ասել է նա:
Հայաստանն աշնանը թեւակոխում է ակտիվ քաղաքական իրադարձությունների փուլ` կաված 2013 թ-ի նախագահական ընտրությունների հետ եւ այս համատեսքտում Ռարը չի բացառում, որ 2012 թ-ին միջնորդները հանդես գան ԼՂ խնդրի կարգավորման նոր առաջարկություններով: «Բանն այն է, որ այսօր բոլորը զբաղված են Սիրիայի ճգնաժամով: Բացի այդ, Եվրամիությունն այժմ լուրջ տնտեսական ճգնաժամի մեջ է, եւ շատեր գտնում են, որ այն կարող է փլուզվել: Եվրամիության առաջնորդների ամբողջ էներգիան եւ ջանքերն ուղղված են եվրագոտին փրկելուն եւ ԵՄ նոր ֆինանսական կառավարության ստեղծմանը: ԵՄ-ում վերանայվում են միության քաղաքական` այդ թվում` վերջին 20 տարիներին կառավարման գործիքները: Վաղուց էր պետք Եվրոպայում ունենալ այնպիսի հակամարտությունների կարգավորման գործիքներ, ինչպիսին ԼՂ հակամարտությունն է: Բայց դեռեւս դրանք չկան», -նշել է գերմանացի քաղաքագետը:

In Europe NK is not considered to be a region where conflict can be “defrozen”
Yerevan, July 16, ARMENPRESS: The German political scientist Alexander Rar stated that in Europe Nagorno Karabakh is not considered to be a region where the conflict can be “defrozen”, “Armenpress” reports calling Day.az news website. “Now there is a great pause in the Nagorno Kharbakh conflict process, as one should extinguish the burning fires. In my opinion Nagorno Karabakh is not considered to be a region where the military conflict can be turned from the “frozen” into a “hot” conflict”, briefed the political scientist.
Armenia enters a new active political stage in autumn connected with the 2013 presidential elections, and in this context Rar does not exclude that the negotiators will perform with new suggestions on NK conflict settlement issues.
“The matter is that today everybody is engaged in Syrian crisis. Besides, the EU is now in a serious economic crisis, and many believe that it can be collapsed. All the energy and efforts of the EU leaders are focused on its rescuing and the establishment of the EU new financial government. The EU reviews the union political and management tools in the last 20 years. Europe should have conflict settlement tools such as NK conflict still long ago, but there are not any yet”, stated the German politician.