Իսրայելի դեսպանն ադրբեջանցիներին խորհուրդ է տվել հայերի հետ ուղիղ բանակցություններ վարել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպան Միխաել Լոտեմը ադրբեջանցիներին խորհուրդ է տվել հայերի հետ ուղիղ բանակցություններ վարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, 1news.az-ին տված հարցազրույցում Լոտեմն ասել է. «Տարբեր արտաքին խաղացողներ կարող են ներգրավվել բանակցային գործընթացում, երաշխավոր դառնալ, խրախուսել տարբեր նախաձեռնություններ, բայց, վերջին հաշվով, համաձայնության պետք է գան երկու երկրների առաջնորդներն` իրենք: Պաղեստինիցիների հետ հակամարտության կարգավորման մեր փորձից կարող ենք ասել, որ ուղիղ բանակցություններ են անհրաժեշտ»:
Խոսելով պաշտպանության ոլորտում ադրբեջանա-իսրայելյան համագործակցության մասին` դեսպանը նշել է. «Այո, մեր միջեւ ռազմական բնագավառում համագործակցություն առկա է: Իսրայելն առանց ուշադրության չի թողնում Ադրբեջանին հետաքրքրող ռազմական տեխնիկայի ցանկը»:

Israeli Ambassador advised Azeri to conduct direct negotiate with Armenians
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS: Israeli Ambassador Extraordinary and plenipotentiary to Azerbaijan Michael Lotem advised the Azeri to conduct direct negotiations with Armenians on the issue of Nagorno Karabakh conflict settlement.
As Aremenpress reports, in the interview with 1news.az Ambassador Lotem stated “Various foreign “players" may be involved in the negotiation process, become a guarantor, encourage various initiatives, but, eventually, it is the task of the two countries' leaders" .
The Ambassadors shared with his experience on Palestina serious conflict which was regulated through direct negotiations.Dwelling on Azerbaijani-Israeli cooperation in defense sphere, the Ambassador noted “We cooperate within military field. Israel follows the military equipment, Azerbaijani is concerned with".