Իսրայելի դեսպանն ադրբեջանցիներին խորհուրդ է տվել հայերի հետ ուղիղ բանակցություններ վարել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպան Միխաել Լոտեմը ադրբեջանցիներին խորհուրդ է տվել հայերի հետ ուղիղ բանակցություններ վարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, 1news.az-ին տված հարցազրույցում Լոտեմն ասել է. «Տարբեր արտաքին խաղացողներ կարող են ներգրավվել բանակցային գործընթացում, երաշխավոր դառնալ, խրախուսել տարբեր նախաձեռնություններ, բայց, վերջին հաշվով, համաձայնության պետք է գան երկու երկրների առաջնորդներն` իրենք: Պաղեստինիցիների հետ հակամարտության կարգավորման մեր փորձից կարող ենք ասել, որ ուղիղ բանակցություններ են անհրաժեշտ»:
Խոսելով պաշտպանության ոլորտում ադրբեջանա-իսրայելյան համագործակցության մասին` դեսպանը նշել է. «Այո, մեր միջեւ ռազմական բնագավառում համագործակցություն առկա է: Իսրայելն առանց ուշադրության չի թողնում Ադրբեջանին հետաքրքրող ռազմական տեխնիկայի ցանկը»:

Посол Израиля в Азербайджане посоветовал азербайджанцам вести с армянами прямые переговоры
Посол Израиля в Азербайджане Михаэль Лотем посоветовал азербайджанцам вести прямые переговоры с армянами по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщает Арменпресс, в интервью 1news.az Лотем сказал: «Различные внешние игроки могут быть привлечены к проведению переговоров, стать гарантом, поощрять различные инициативы, но, в конечном счете, лидеры двух стран сами должны прийти к согласию. Из своего опыта ведения переговоров по урегулированию конфликта с палестинцами можем сказать, что необходимы прямые переговоры».
Говоря об азербайджано-израильском сотрудничестве в сфере обороны, посол отметил: «Да, между нами существует сотрудничество в военной сфере. Израиль не оставляет без внимания перечень военной техники, интересующей Азербайджан».-0-