«Խաթաբալա»-ի հետահայաց ցուցադրությամբ հարգանքի տուրք մատուցվեց Յուրի Երզնկյանի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային 9-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում հարգանքի տուրք մատուցվեց հայ կինոյի երախտավորներից մեկին` Յուրի Երզնկյանին: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, «Մոսկվա» կինոթատրոնում ցուցադրվել է նրա «Խաթաբալա ֆիլմը:
Երզնկյանն իր ստեղծագործական կյանքը սկսել էր վավերագրությունից, սակայն նրա մտապաշարը եւ արվեստի իմացությունը դեռ նվաճելու էին գեղարվեստական կինոյի բարձունքները: Նրա բոլոր ֆիլմերը նորություններ էին բերում հայ կինոարվեստ: 1958 թ-ին նկարահանած նրա «Առաջին սիրո երգը» ֆիլմը հեղաշրջող նշանակություն ունեցավ մեր կինոյի պատմության մեջ եւ գրավեց իր մնայուն տեղը: Առաջին անգամ ընտանեկան դրաման, ժամանակակից կյանքը դարձան կինոյի նյութ: 1971-ին նկարահանած «Խաթաբալա»-ն «Պեպո»-ից հետո երկրորդ անդրադարձն էր Սունդուկյանի ստեղծագործությանը: Նրա նկարահանած «Սգավոր ձյունը» եւս նոր խոսք էր` հոգեբանական խոր դրամատիզմով: Երզնկյանը երկար տարիներ ղեկավարել է Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի կինոֆոտո վարպետության ամբիոնը:

Tribute to the Memory of Yuri Yerznkyan
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS: Within the framework of ‘’Golden Apricot’’ 9 th International film festival a memory tribute was paid to one of the masterminds of Armenian film making, Yuri Yerznkyan.
As press service of the film festival informed Armenpress, the director’s ‘’Khatabala’’ film was shown in ‘’Moscow’’ cinema.
Yerznkyan started his creative life by screening documentary films, yet sooner the talented intellectual conquered the heights of feature film. All his films invested something new in Armenian cinematographic art.
‘’First love song’’ screened in 1958 had a crucial role in the development of Armenian filmography and occupied its permanent place in the history of Armenian film.’’Khatabala’’ dating 1971 was the second reflection after ‘’Pepo’’ to Sundukyan’s work. Reportedly his ‘’ Mourning snow’’ was a new approach, depicting deep psychological drama.