«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակներում բացեց «ԱՊՀ երկրների կինո» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» երեւանյան 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում հուլիսի 10-ին բացվեց «ԱՊՀ երկրների կինո» ծրագիրը: Ծրագրի բացումը կայացավ վրաց ռեժիսոր Դմիտրի Մամուլիայի «Ուրիշ երկինք» ֆիլմով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ծրագիրն իրագործվել է ԱՊՀ երկրների հումանիտար հիմնադրամի աջակցությամբ: Այն ընդգրկում է վերջին տարիների լավագույն ֆիլմերը: Բացման ֆիլմն արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների, այդ թվում` «Նիկա»-ի:Ռուսական արտադրության այս ֆիլմը պատմում է Միջին Ասիայից Ռուսաստան գնացած մի մարդու ճակատագրի մասին, ով Մոսկվայում իր կնոջը փնտրելու ճանապարհին ստիպված է լինում շատ բան կորցնել:
Ծրագրում այս տարի ներկայացված են քսան ֆիլմեր: «Ոսկե ծիրան» Երեւանի 9-րդ միջազգային փառատոնը այս տարի կանցկացվի հուլիսի 8-15-ը: Փառատոնը ստացել է 1120 հայտ աշխարհի շուրջ 70 երկրից: Այս տարի փառատոնի ժյուրիի նախագահն է իսպանացի հայտնի կինոռեժիսոր, 2010թ. Կաննի կինոփառատոնի գլխավոր ժյուրիի անդամ Վիկտոր Էրիսենը: «Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնն իրականանում է ՀՀ մշակույթի նախարարութան աջակցությամբ:

“CIS countries film” program launched in the frame of “Golden Apricot”
The program was implemented by the CIS countries humanitarian fund assistance. It includes the best films of recent years. The film won numerous awards, including “Nika”. This Russian produced film tells about the fate of a man gone from Central Asia to Russia, who had a lot to lose in the way of searching his wife in Moscow.
Twenty films are set to be presented in the program current year. “Golden Apricot” Yerevan 9th international festival will be held July 8-15. 1120 applications have been submitted from the world 70 countries. The president of the jury is the Spanish film director, 2010 Cannes film festival main jury member Viktor Erisene. “Golden Apricot” Yerevan international film festival is being held by the support of the Ministry of Culture”.