Գերմանիայի իշխանությունները որոշել են պարետային ժամ սահմանել դեռահասների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի ընտանիքի գործերի նախարարությունը՝ Քրիստինա Շրյոդերի գլխավորությամբ, առաջարկել Է դեռահասների համար սահմանել պարետային ժամ, որպեսզի այդ կերպ պայքար ծավալվի անչափահասների շրջանում տիրող հարբեցողության դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Bild am Sonndag-ը՝ վկայակոչելով նոր օրենքի նախագիծը, որը հայտնվել Է հրատարակության տրամադրության տակ:
Մասնավորապես, կառավարությունը առաջարկում Է 16-ից ցածր տարիքի դեռահասներին արգելել ժամը 20:00-ից հետո լինել այնպիսի հաստատություններում կամ ներկա գտնվել այնպիսի միջոցառումների, որտեղ ալկոհոլ են վաճառում: Նրանց կարող են այնտեղ թողնել միայն այն պայմանով, որ նրանք լինեն ծնողների կամ խնամակալների հետ:
Այդուամենայնիվ, կառավարության բնավ ոչ բոլոր անդամներն են հավանություն տալիս ընտանիքի գործերի նախարար Քրիստինա Շրյոդերի նախաձեռնությանը: Մասնավորապես, նոր սահմանափակումների դեմ հանդես Է եկել Էկոնոմիկայի նախարար Ֆիլիպ Ռյոսլերը, որը ներկայացնում Է լիբերալ Ազատ դեմոկրատների կուսակցությունը: Բունդեսթագում նրա կուսակիցները նույնպես դեմ են արտահայտվել: Նրանց կարծիքով՝ նման միջոցներով հնարավոր չԷ հաղթահարել հարբեցողությունը, բայց կարելի Է հարուցել եւ երիտասարդության, եւ երեկույթների ու համերգների կազմակերպիչների դժգոհությունը:
Մինչդեռ, սոցիոլոգիական հետազոտությունների վերջին տվյալների համաձայն՝ կանոնավոր կերպով ոգելից խմիչք Է գործածում 12-ից մինչեւ 17 տարեկան գերմանացի դեռահասների 14,2 տոկոսը:

Немецкие власти решили ввести комендантский час для подростков
Министерство по делам семьи Германии во главе с Кристиной Шрёдер (Kristina Schroeder) предложило ввести комендантский час для подростков, чтобы таким образом бороться с пьянством среди несовершеннолетних. Как сообщает Арменпресс со ссылкой наLenta.ru,oб этом сообщает Bild am Sonntag со ссылкой на проект нового закона, оказавшийся в распоряжении издания.
В частности, правительство предлагает запретить подросткам младше 16 лет появляться после 20:00 в заведениях или на мероприятиях, где продают алкоголь. Их могут пустить туда только при условии, что они придут в сопровождении родителей или опекунов.
Впрочем, далеко не все члены правительства одобряют инициативу министра по делам семьи Кристины Шрёдер (Kristina Schroeder). В частности, против новых ограничений выступил министр экономики Филипп Рёслер (Philipp Roesler), представляющий либеральную партию СвДП. Его однопартийцы в бундестаге также высказались против. По их мнению, такими мерами нельзя победить пьянство, а можно добиться только недовольства и молодежи, и организаторов вечеринок и концертов.
Между тем, по последним данным социологических исследований, регулярно выпивают 14,2 процента немецких подростков в возрасте от 12 до 17 лет. В 2001 году их число достигало 17,9 процента.