Երեւանում մեկնարկեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային 9-րդ կինոփառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյան մշակութային կարեւորագույնմիջոցառման մեկնարկը տրված է. հուլիսի 8-ին Երեւանում բացվեց«Ոսկե ծիրան» միջազգային 9-րդ կինոփառատոնը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փառատոնի բացմանը ներկա էին համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսորներ, քննադատներ, մշակութային, հասարակական գործիչներ, ովքեր Հայաստան ենեկել` մասնակից դառնալու երեւանյան կինոտոնին:
Փառատոնի բացումն ազդարարվեց Համո Բեկնազարյանի` Հայաստանում նկարահանած երրորդ ֆիլմով` «Շոր եւ Շորշոր» կատակերգությամբ: Ֆիլմում կարճահասակ Շորի (Համբարձում Խաչատրյան) եւ բարձրահասակ Շորշորի (Արամ Ամիրբեկյան)` անհավանական արկածներում աներեւակայելի սրամտությամբ ծաղրվում է գյուղացիական սնոտիապաշտությունը: Մեկը խարդախ, մյուսը` ծույլ, մեկը կարճլիկ, մյուսը` բարձրահասակ: Կատակերգության հիմքում ընկած է նախահեղափոխական շրջանի հայ կատակերգակ Մուշեղ Բագրատունու պատմվածքը, որը գրվել էր շատ ավելի վաղ, քան էկրանին կհայտնվեր դանիացի կատակերգական զույգը` Պատն ու Պատաշոնը: Ֆիլմը նկարահանվել էր շատ կարճ ժամանակամիջոցում` գրեթե մեկ ամսում եւ նվազագույն ծախսերով: Նկարահանումները կատարվել էին Բեկնազարյանների կալվածքում: Սկզբում ֆիլմին վերաբերվում էին որպես ռեժիսորի կատակի, իսկ հետո այն դարձավ արվեստաբանական վերլուծությունների առիթ: Ռեժիսորն իր հուշերում ֆիլմը համարել էր իր ապօրինի դուստրը: Թարմություն, նոր խոսք, կինոարվեստի լեզուն բացահայտելու դասընթացներ եւ հաճելի ժամանց:
«Ոսկե ծիրան»-ը կինոերկրպագուներին դարձյալ նոր ասելիքով է ներկայանում: Հենց միջոցառման մեկնարկի օրը փառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը հանձնեց «Ոսկե ծիրան»-ի ամենահեղինակավոր պարգեւը` «Փարաջանովյան թալլեր»-ը. այս անգամ երջանիկների թվում էին իսպանացի կինոռեժիսոր Վիկտոր Էրիսեն եւ վրաց ռեժիսոր Էլդար Շենգելայան:
Կինոփառատոնը կշարունակվի մինչեւ հուլիսի 15-ը: Մեկ շաբաթվա ընթացքում կինոսերները հնարավորություն կուենան դիտելու հարյուրավոր ֆիլմեր, ներկա գտնվելու կինոդասընթացների, վարպետության դասերի, բազմազան միջոցառումների: Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

В Ереване стартовал IX Международный кинофестиваль «Золотой абрикос»
Дан старт важнейшему событию культурной жизни Армении: 8 июля в Ереване открылся IX Международный кинофестиваль «Золотой абрикос». Как передает «Арменпресс», в церемонии открытия фестиваля участвовали режиссеры с мировым именем, критики, общественные деятели, прибывшие в Ереван для участия в работе кинофестиваля.
Начало кинопраздника ознаменовал показ третьего фильма Амо Бекназаряна, снятого в Армении – комедией «Шор и Шоршор». В невероятных приключениях коротышки Шора (Амбарцум Хачатрян» и верзилы Шоршора (Арам Амирбекян) с умопомрачительным юмором осмеиваются провинциальные предрассудки и суеверие. Один – мошенник, другой – лентяй, один – низенький, другой – высокий. В основе фильма лежит рассказ дореволюционного армянского сатирика Мушега Багратуни, написанный намного раньше, чем на экранах появилась знаменитая датская парочка – Пат и Паташон. Фильм был снят в рекордно короткий срок – почти за месяц, и за минимальную сумму. Съемки проходили в имении Бекназарянов. Вначале к фильму относились снисходительно, как шутке режиссера, и лишь позднее он стал предметом исследования кинокритиков. В своих воспоминаниях режиссер назвал фильм своей внебрачной дочерью. Свежесть, новое слово, уроки раскрытия языка киноискусства и приятное времяпрепровождение.
«Золотой абрикос» вновь имеет сказать много нового поклонникам кино. В день открытия кинопраздника директор фестиваля Арутюн Хачатрян вручил самую престижную награду «Золотого абрикоса» – «Параджановский талер», и на этот раз в числе счастливчиков оказались испанский кинорежиссер Виктор Эрисе и грузинский режиссер Эльдар Шенгелая.
Кинофестиваль продлится до 15 июля. За фестивальную неделю любители кино смогут посмотреть сотни фильмов, присутствовать на семинарах, мастер-классах, многочисленных мероприятиях. Фестиваль проходит при содействии Министерства культуры Армении.