Չինաստանը չի մասնակցի Սիրիայի «Բարեկամների խմբի» փարիզյան հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը չի մասնակցի Սիրիայի «Բարեկամների խմբի» հանդիպմանը, որը հուլիսի 6-ին տեղի Է ունենալու Փարիզում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին, հուլիսի 5-ին Պեկինում կայացած մամուլի ասուլիում հայտնել Է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լյու Վեյմինը:
«Ներկայում Չինաստանը չի քննարկում այդ հանդիպմանը մասնակցելու հնրավորությունը»,- ասել Է դիվանագետը՝ հավաստելով, որ Պեկինը համապատասխան հրավեր Է ստացել: «Չինական կողմն այն կարծիքին Է, որ սիրիական ճգնաժամի քաղաքական լուծումը վճռորոշ փուլում Է»,- ընդգծել Է Լյու Վեյմինը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր կողմերը պետք Է ջանքերը կենտրոնացնեն այն պայմանավորվածությունների իրագործման վրա, որոնք ձեռք են բերվել Սիրիայի խնդրով «Գործողությունների խմբի» ժնեւյան հանդիպմանը, ինչպես նաեւ նպաստեն երկրում շարունակվող բռնությունների դադարեցմանը:

Китай не примет участие во встрече "Группы друзей" Сирии в Париже
Китай не примет участие во встрече так называемой "Группы друзей" Сирии, которая состоится 6 июля в Париже. Об этом сообщил сегодня на брифинге официальный представитель МИД КНР Лю Вэйминь,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"В настоящее время Китай не рассматривает возможность участия в этой встрече", - сказал дипломат, подтвердив, что Пекин получил соответствующее приглашение. "Китайская сторона, - подчеркнул Лю Вэйминь, - полагает, что процесс политического разрешения сирийского кризиса находится в ключевой фазе".
Все стороны, по его словам, должны сосредоточить усилия на реализации договоренностей, которые были достигнуты на встрече "Группы действий" по Сирии в Женеве, а также способствовать прекращению насилия в стране.