ՀՀ Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բարաք Օբամային
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 4-ին այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատուն և շնորհավորել դեսպան Ջոն Հեֆերնին, դեսպանատան աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ ԱՄՆ պետականության հռչակման և Անկախության հռչակագրի ընդունման 236-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից:
Սերժ Սարգսյանը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ:Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Չափազանց ոգևորիչ է տեսնել, որ 18-րդ դարում Ձեր երկրի հիմնադիրների կողմից հռչակված համամարդկային բարձրագույն արժեքներն այսօր էլ արդիական են հատկապես աշխարհի այն ժողովուրդների համար, որոնք դեռ պայքարում են հանուն անկախության, ազատության, արդարության և հավասարության:
Այս տարի մենք նշում ենք Միացյալ Նահանգների հետ Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: Հպարտորեն պետք է ընդգծեմ, որ այդ 20 տարիների ընթացքում մեր հարաբերություններն ունեցել են վերընթաց զարգացում և այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա: Իհարկե, մեր ժողովուրդների կապերը շատ ավելի խոր պատմություն ունեն, և դրանցում հատկապես մեծ և տեսանելի դեր ունի ամերիկահայ համայնքը, որը բազմաթիվ ամուր կամուրջներով կապել է մեր երկրները: Միջպետական հարաբերությունների երրորդ տասնամյակի շեմին մենք շարունակում ենք խորապես շահագրգռված մնալ Միացյալ Նահանգների հետ բազմակողմանի գործընկերային սերտ հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ:
Հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին՝ անկախության վերանվաճումից ի վեր Հայաստանին համակողմանի և շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Բարձր գնահատանքի են արժանի նաև արցախյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված Ձեր երկրի ջանքերը:
Կրկին շնորհավորելով Անկախության օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ և Ձեր ժողովրդին խաղաղություն և բարօրություն»:

Президент Армении посетил посольство США
По случаю Дня независимости Соединенных Штатов Америки президент Армении Серж Саргсян 4 июля посетил посольство США в Армении и поздравил посла Джона Хефферна, сотрудников посольства и в их лице – народ Соединенных Штатов в связи с 236-й годовщиной провозглашения государственности США и принятия Декларации Независимости.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента Армении, Серж Саргсян направил также поздравительное послание президенту США Бараку Обаме по случаю Дня Независимости Соединенных Штатов. В послании, в частности, говорится:
Горячо поздравляю Вас и дружественный народ Соединенных Штатов Америки в связи с Днем Независимости.
Чрезвычайно воодушевляет видеть, что провозглашенные в XVIII веке основателями Вашей страны высочайшие общечеловеческие ценности и сегодня современны, особенно для тех народов мира, которые еще борются во имя независимости, свободы, справедливости и равенства.
В этом году мы отмечаем 20-летие установления дипломатических отношений между Соединенными Штатами и Арменией. С гордостью должен подчеркнуть, что на протяжении этих 20 лет наши отношения имели прогрессирующее развитие, и сегодня находятся на самом высоком уровне.
Конечно, связи наших народов имеют гораздо более глубокую историю, большую и зримую роль в них имеет армянская община Америки, которая неисчислимыми прочными мостами связала наши страны. На пороге третьего десятилетия межгосударственных отношений мы продолжаем оставаться глубоко заинтересованными в дальнейшем развитии тесных всесторонних партнерских отношений с Соединенными Штатами.
Армянский народ признателен Соединенным Штатам Америки за оказание Армении со дня обретения вновь независимости всестороннего и продолжительного содействия. Высокой оценки достойны также усилия Вашей страны, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта.