80-ից ավելի սիրիացի զինվորականներ են փախել Թուրքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի բանակի մի խումբ զինծառայողներ երկրից փախել են Թուրքիա: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 2-ին հաղորդել Է Agence France-Presse-ը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը:
Ինչպես նշվում Է, ընդհանուր առմամբ Թուրքիայի տարածք Է փախել 85 զինծառայող, որոնց թվում՝ մեկ գեներալ եւ եւս մի քանի բարձրաստիճան սպա: Սիրիայի իշխանություններն առայժմ ոչ մի կերպ չեն մեկնաբանել զինվորականների դասալքման մասին հաղորդագրությունը:
Վերջին շաբաթներին հայտնի Է դարձել Սիրիայի բանակից դասալքության մի քանի խոշոր դեպքերի մասին: Այսպես, հունիսի 21-ին երկրի ռազմաօդային ուժերի երկու օդաչու կործանիչով հասել են Հորդանան, որտեղ հետագայում նրանց ապաստան Է տրամադրվել: Հունիսի 25-ին Թուրքիա Է փախել 39 զինվորականներից բաղկացած մի խումբ, որոնց թվում եղել են մեկ գեներալ եւ երկու գնդապետ:

Группа сирийских военных сбежала в Турцию
Группа военнослужащих сирийской армии сбежала из Сирии в Турцию. Как передаетАрменпресс, об этом сообщаетAgence France-Presseсо ссылкой на турецкое информагентство "Анатолия".
Как отмечается, в общей сложности на территорию Турции бежали 85 военнослужащих, в числе которых один генерал и еще несколько высокопоставленных офицеров. Власти Сирии пока никак не прокомментировали сообщение о дезертирстве военных.
За последние недели стало известно о нескольких крупных случаях дезертирства из сирийской армии. Так, 21 июня двое пилотов ВВС страны улетели на истребителе в Иорданию, где им было впоследствии было предоставлено убежище. 25 июня в Турцию сбежала группа из 39 военных, в числе которых были генерал и два полковника.