Մեքենայությունների համար տուգանված Barclays բանկի վարչության նախագահը թողնում Է պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բարկլիզ» բանկի վարչության նախագահ Մարկուս Էյջիուսը թողնում Է իր պաշտոնը աշխարհի խոշորագույն ֆինանսական կոնգլոմերատի շուրջը ծագած սկանդալից հետո: Այս մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին, ասված Է բանկի՝ հուլիսի 2-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Անցյալ շաբաթվա իրադարձությունները ցուցադրեցին անընդունելի գործելակերպը բանկային ոլորտում եւ լուրջ վնաս հասցրին «Բարկլիզի» վարկին»,- նշված Է դրանում:
Հունիսի 27-ին հայտնի Էր դարձել, որ ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական վերահսկողության մարմինները 450 միլիոն դոլարով տուգանել են բանկին «Լիբոր» վարկային կոպարի սահմանման ժամանակ կատարված մեքենայությունների համար, որն ամբողջ աշխարհում որպես կողմնորոշիչ Է օգտագործվում ֆինանսական արտադրանքի տոկոսադրույքների սահմանման համար, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում Է 360 տրիլիոն դոլար: Այդ ֆինանսական միջոցների թվում են հիպոթեքային վարկերը, կորպորատիվ պարտատոմսերը, ապրանքային ապառնագրերը:

Председатель правления оштрафованного за махинации банка Barclays покидает свой пост
Председатель правления банка "Барклиз" /Barclays PLC/ Маркус Эйджиус покидает свой пост после скандала вокруг крупнейшего в мире финансового конгломерата.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, oб этом говорится в распространенном сегодня сообщении банка.
"События прошлой недели продемонстрировали неприемлемое поведение в банковской сфере и нанесли серьезный удар по репутации "Барклиз", - отмечается в нем.
27 июня стало известно, что органы финансового контроля США и Великобритании оштрафовали банк на 450 млн долл за махинации при определении кредитной ставки "Либор", которая используется во всем мире как ориентир для определения процентных ставок по финансовым продуктам, общая сумма которых составляет 360 трлн долл. Среди этих финансовых инструментов - ипотечные кредиты, корпоративные облигации, товарные фьючерсы.