Թուրք նախարարին մեղադրել են հակահայկական բովանդակությամբ գրքի հրատարկման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում չեն դադարում հայերի նկատմամբ ատելություն սերմանող«Այս փաստաթուղթը վերցնում եմ» գրքիվերաբերյալ խոսակցությունները: Ստամբուլի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության անդամ Քադիր Գյոքմենը մեղադրել է Թուրքիայի Ազգային կրթության նախարարությանը` Յունուս Զեյրեքի հեղինակած գրքի միջոցով հայերի հանդեպ ատելություն սերմանելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, թուրք պատգամավորը մեղադրել է կրթության նախարար Օմեր Դինչերին` այս գքրի մասին իմանալու և դրա դեմ քայլեր չձեռնարկելու համար:
Ի պատասխան մեղադրանքների` թուրք նախարարը հայտարարել է, որ գրքի հրատարկմամբ իրենք ամենևին էլ մտադիր չեն եղել որևէ մեկին թիրախի դարձնելու: Գրքում տեղ գտած արտահայտությունները նա որակել է «երգիծական ոճի քննադատություն»` ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության շուրջ քննարկումների:
Ստամբուլի դպրոցներում երեխաներին անվճար բաժանված «Այս փաստաթուղթը վերցնում եմ» գրքում տեղ էին գտել հայերի նկատմամբ վիրավորական արտահայտություններ, մասնավորապես`«Նման հարևանը թշնամի է», «Մի դավաճանության անատոմիա»:Գրքի հեղինակներն անվանակել էին նաեւ նախօրեին Թուրքիայում անցկացված «Հայերից ներողություն եմ խնդրում» շարժման մասնակիցներին` նրանց կոչելով «Մեր միջի սատանան», «անազգ», «անարյուն»:

YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS: The discussions on ‘’I take this document’’ do not cease in Turkey. Istanbul opposition People's National Party member, Kadir Gyokmen accused Turkish Education Ministry on the book published by Yanus Zeykem, which disseminates hatred towards Armenians.
As Armenpress reports citing ‘’Akos’’ weekly, Turk MP accused Minister of Education Omer Dincher for not taking appropriate steps well knowing about the existence of the book.
In response to the accusations Turk Minister announced they did not intend to target anybody by publishing the book. Turk high ranking official qualified the expressions depicted in the book a kind of ’’ satirical style criticism’’ nature against the discussions on Armenian Genocide.
The book was distributed free of charge to pupils in Istanbul schools. One could find expressions in the book like ‘’ such neighbor is enemy’’, ‘’ Anatomy of a betrayal’’.