Սերժ Սարգսյանը հանձարարականներ է տվել փաստաբանների բողոքի ակցիաների հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ հունիսի 21-ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացում քննարկվել են մի խումբ հարցեր, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են փաստաբանական գործունեությանը: Հունիսի 21-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին տեղեկացրեց Փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը:
«Քննարկվեցին իրավական եւ դատական համակարգերի բարեփոխումների ժամանակացույցը, ծրագիրը, որտեղ կա առանձին բաժին` նվիրված փաստաբանական գործունեությանը: Մենք մասնակցել ենք այդ ծրագրի մշակմանը, գոհ ենք այն դրույթներից, որոնք հաջողվել է մտցնել ծրագրի մեջ եւ առաջիկայում` 2013-14թթ-ին այն մեր կողմից իրականացված կլինի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Սահակյանը:
Նրա խոսքով` խորհրդակցության ընթացքում նշվել են այն խնդիրները, որոնք պայմանավորված են օրենսդրական բացերով եւ Վճռաբեկ դատարանին թույլ չեն տալիս հստակ գործել իր որոշումները կայացնելիս: «ՀՀ նախագահի կողմից տրվեց հանձնարարություն որոշակի փոփոխություններ մտցնել ծրագրում, որպեսզի բոլոր խնդիրները լուծվեն: Առաջարկվեց մինչեւ սեպտեմբեր քննարկել այդ հարցերը, միջոցառումներ մշակել եւ հասնել նրան, որ փաստաբանները բողոքի ակցիաներ կազմակերպելու անհրաժեշտություն չունենան»-նշեց փաստաբանների պալատի նախագահը:

Президент Армении дал поручения в связи с акциями протеста адвокатов
Президент Армении Серж Саргсян 21 июня провел совещание, в ходе которого был обсужден ряд вопросов, непосредственно касающихся адвокатской деятельности. 21 июня в ходе брифинга об этом сообщил председатель Палаты адвокатов Армении Рубен Саакян.
«Были обсуждены график и программа реформ правовой и судебной системы, где есть отдельный раздел, посвященной адвокатской деятельности. Мы принимали участие в разработке этой программы, довольны теми положениями, которые удалось внести в нее и предстоящем, в 2013-2014 гг., она будет реализована», - как сообщает Арменпресс, сказал Саакян.
По его словам, в ходе совещания были отмечены те проблемы, которые обусловлены законодательными недочетами и не позволяют Кассационному суду действовать при принятии своих решений.
«Со стороны президента Армении было дано поручение внести некоторые изменения в программе, чтобы все эти проблемы были решены. Было предложено обсудить эти вопросы до сентября, разработать мероприятия и достичь того, чтобы адвокаты не нуждались в организации акций протеста», - отметил Саакян.