ԵՄ-ն չի պատրաստվում փոխարինել Ֆրանսիային Մինսկի խմբում. Շտեֆան Ֆյուլե
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանը հայտարարել է իր արտաքին քաղաքականության առաջնահերություններից մեկը: Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների, դրանց վրա հայաստանյան ընտրությունների ազդեցության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման առնչությամբ «Արմենպրես»-ը զրուցեց Ընդլայնման և եվրոպական քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հետ:
-Պարո'ն Հանձնակատար, վերջին ամիսների ընթացքում ինչպես Հայաստանի իշխանությունները, այնպես էլ եվրոպացի գործընկերները ընդգծում էին, որ հայաստանյան խորհրդարանական ընտրությունները խիստ կարևոր են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ապագայի համար: Ինչպիսին է այդ ընտրությունների վերաբերյալ Ձեր գնահատականը:
-Մայիսի 8-ին ես և Բարձր ներկայացուցիչ Էշթոնը հայտարարություն տարածեցինք, որում, հենվելով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության նախնական զեկույցի վրա, ողջունեցինք Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը` խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու, առավել թափանցիկ և մրցակցային ընտրական գործընթաց կազմակերպելու հարցում: Այնուամենայնիվ, մենք հավատում ենք, որ դեռևս հարկ է լուծել մի շարք խնդիրներ` միջազգայնորեն ճանաչված ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու համար: Իմ նշած խնդիրները մասնավորապես առնչվում են ընտրողների ցուցակների անճշտութուններին, նախընտրական քարոզարշավին առնչվող Ընտրական օրենսգրքի դրույթներին, նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման կանոնների և դիմում-բողոքների դիտարկման իրավական ձևաչափի վերանայման անհրաժեշտությանը: Շատ կարևոր է այս թերություններն ամբողջությամբ վերացնել` հաջորդ տարվա սկզբին նախատեսված նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:
-Ինչպիսի հեռանկար եք տեսնում Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում այս ընտրություններից հետո և որոնք են եվրոպական գործընկերների սպասելիքները Հայաստանում կայանալիք նախագահական ընտրություններից:
-Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով, հատկապես հաշվի առնելով Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը Արևելյան գործընկերության բոլոր ասպեկտներում, ինչի արդյունքում 2010թ-ի հուլիսից սկսած Հայաստանը շատ մեծ առաջընթաց է արձանագրել Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների բոլոր ոլորտներում: Ի պատասխան` ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակական օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանի ձեռնարկած հավակնոտ բարեփոխումների հարցում: «Ավելին ավելիի դիմաց» մոտեցման տրամաբանությունը հետևյալն է. մեր կարևորագույն պահանջներից մեկը ժողովրդավարական և վստահելի ընտրությունների անցկացումն է, որի համար մենք պարաստ ենք օժանդակություն ցուցաբերել, նույնիսկ եթե դրանից առաջ արձանագրվել են որոշակի թերություններ, սակայն հարկ է այդ թերությունները ևս ամբողջությամբ վերացնել:
ողովրդավարության առաջընթացը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում հարաբերությունների խորացման կարևորագույն կետերից է: Այս համատեքստում ինչպես եք գնահատում Հայաստանի առաջընթացը և ինչ կարող ենք ակնկալել մոտ ապագայում:
-Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Հայաստանին առնչվող Առաջընթացի զեկույցում անցած ամիս ես և Բարձր ներկայացուցիչ Էշթոնն ընդգծել ենք, որ մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ոլորտի խնդիրները լուծելու հարցում լուրջ ջանքեր են ներդրվել, սակայն հատկապես օրենսդրության իրագործման հարցում դեռևս հետևողական աշխատանքի անհրաժեշտություն կա: Առաջիկա ընտրություններին երկիրը նախապատրաստելու հարցում արդեն իսկ ձեռնարկվել են դրական քայլեր, այդ թվում փոփոխություններ են արվել Ընտրական օրենսգրքում, իսկ երկրի Նախագահն էլ համաներում է հայտարարել` 2008թ-ի մարտի մեկի արդյունքում անազատության մեջ հայտնված անձանց նկատմամբ: Այնուամենայնիվ, մենք դեռևս մտահոգություններ ունենք խոսքի ազատության առնչությամբ, մասնավորապես հեռուստատեսության ոլորտում, ինչպես նաև քաղաքացիական օրենսգրքում վիրավորանքին և զրպարտանքին առնչվող հոդվածների առնչությամբ: Չնայած բարեփոխումների ջանքերին` դատական իշխանության հանդեպ հանրային վստահությունը շարունակում է ցածր մնալ և կոռուպցիոն ընկալումները դեռևս բարձր են: Այնուամենայնիվ, թույլ տվեք հավաստիացնել, որ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանի ջանքերին այս ոլորտներում` երկխոսության և համագործակցության տարբեր գործիքների միջոցով:
-Այնուամենայնիվ, տարածաշրջանային հակամարտությունները շարունակում են մնալ Հարավային Կովկասի հիմնական խնդիրները: Վերջին շրջանում հաճախ ենք լսում հայտարարություններ, որ ԵՄ-ն ցանկանում է ընդլայնել իր ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում: Որն է այն հիմնական ձևաչափը, որի շրջանակներում ԵՄ-ն ցանկանում է արտահայտել իր ներգրավվածությունը:
-Մենք ընդգծել ենք այդ ձևաչափը մի քանի անգամ, իսկ վերջին անգամ Հարավային Կովկասին առնչվող ԵՄ Խորհրդի եզրակացություններում, որում ընդգծվել է մեր մտահոգությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շարունակվող բանակցությունների դանդաղ ընթացքի վերաբերյալ: Այն նաև վերահաստատում է ԵՄ-ի շարունակական օժանդակությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և Մադրիդյան սկզբունքներին: Աջակցում ենք նաև Հայաստանին և Ադրբեջանին այն սկզբունքների շուրջ համաձայնության հասնելուն, որոնք հիմք կծառայեն խաղաղության հասնելու գործում: ԵՄ-ն նաև արտահայտել է իր պատրաստակամությունը լայնորեն աջակցելու վստահության կառուցման միջոցներին, որը պետք է դիտարկվի որպես աջակցություն և լրացում Մինսկի խմբին, ինչն էլ պետք է դյուրացնի հետագայում խաղաղության հաստատմանը: Այս համատեքստում, ես անձամբ Հայաստանի նախագահի հետ քննարկել եմ ԵՄ-ի ներկայացուցիչների` դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ առանց սահմանափակումների մուտքի ձեռքբերման հնարավորության հարցը: Պետք է ընդգծեմ նաև, որ ԵՄ խորհուրդը կոչ է արել Բարձր ներկայացուցչին և Հանձնաժողովին, ԵԱՀԿ-ի սերտ ներգրավմամբ, քննարկելու հետկոնֆլիկտային սցենարները Լեռնային Ղարաբաղի համար և դրանում ԵՄ-ի հնարավոր ներգրավման հարցը:
-Խոսակցություններ կային նաև, որ ԵՄ-ն պատրաստվում է Ֆրանսիային փոխարինել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում: Դա հնարավոր համարում եք, և եթե, այո, ապա դա ինչպես կարող է ազդել բանակցային գործընթացի վրա:
-ԵՄ-ի օրակարգում ներկայում ձևաչափի փոփոխության հարց չկա, և մենք ցանկանում ենք գործող ձևաչափի շրջանակներում գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման ուղիները: Ինչպես արդեն իսկ ասել եմ, Խորհուրդը հաստատել է ԵՄ-ի շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին: Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ն կարող է լայն աջակցություն ցուցաբերել վստահության միջոցների կառուցման հարցում:

It is not on EU's agenda to replace France in OSCE Minsk Group: Štefan Füle
YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS: Armenia has announced development of relations with the European Union one of its priorities. About Armenia- European Union relations, influence of the Armenian elections on these relations and Nagorno Karabakh conflict settlement Armenpress interviewed EU Commissionerfor Enlargement andEuropeanNeighbourhood Policy, MrŠtefan Füle.
- Mr. Commissioner, in these latest months it was affirmed by Armenian authorities and the European partners that Parliamentary elections are of a paramount importance for the future of Armenia-EU relations. Now after the elections, what is your assessment of these elections?
-High Representative Ashton and myself issued a statement on 8 May, where we welcome, based on the preliminary findings by OSCE/ODIHR, the efforts by the Armenian authorities to hold the parliamentary elections in a way which shows progress towards more transparent and competitive elections. However, we still believe that those elections also demonstrated the need to address a number of issues in order to fully meet internationally recognized democratic standards. The issues I refer to are for example the inaccuracies in the voters lists, violation of campaign-related provisions of the Electoral Code, the need to reinforce campaign financing rules and the need to review the legal framework for complaints and appeals. It will be very important to address the shortcomings identified thoroughly in the run up to the upcoming presidential elections scheduled for the beginning of next year.
- What is your perspective on Armenia-EU relations after the Parliamentary elections and what are the expectations of European partners from Armenia’s presidential elections?
-Armenia-EU relations are dynamically developing, especially with Armenia actively engaged in all aspects of the Eastern Partnership, making very good progress in all areas of the Association Agreement negotiated since July 2010. The EU in turn is continuously willing to support all ambitious reform efforts undertaken in Armenia. In the logic of the "more for more" approach, when one of the key benchmarks is holding of democratic and credible elections, we are ready to step up our assistance even further once the shortcoming mentioned earlier are properly addressed.
- Still the promotion of democracy is an important sticking point for deepening relations in the Eastern Partnership framework. How do you assess the progress of Armenia in this regard and what can we expect in near future?
-High Representative Ashton and myself have stated in the European Neighbourhood Policy Progress report on Armenia last month that while there is a serious effort to address issues related to human rights and fundamental freedoms, further work needs to be done especially in the implementation of legislation. Positive steps were taken to prepare the country for the upcoming elections, with changes in the electoral code and a presidential amnesty for the remaining persons detained for charges related to the March 2008 events. However, we still have concerns about media freedom relating to the limitations on TV broadcasting and to civil law suits for insult and defamation. Despite the reform effort, public trust in the judiciary continues to be low, and the perception of corruption is still high.
Nevertheless, let me assure you that the EU will continue to support Armenia’s efforts in these domains, through dialogue and different cooperation instruments.
- In any case regional conflicts remain the main issues for the South Caucasus. Recently it is much declared that the EU wants to have larger engagement in the settlement of Nagorno-Karabakh conflict. What is the main framework that the EU wishes to engage with?
-We have outlined this framework several times, most recently in February when the Council of the European Union in its Conclusions on the South Caucasus expressed its concern over the slow progress in the negotiations between Armenia and Azerbaijan to resolve the Nagorno-Karabakh conflict. It confirmed the EU’s continuing support to the OSCE Minsk Group, reiterated its support for the Madrid principles and called on Armenia and Azerbaijan to step up their efforts to reach agreement on those principles as a basis for peace. The EU also expressed its readiness to provide enhanced support for confidence building measures, in support of and in full complementarity with the Minsk Group, with a view to facilitating further steps towards the implementation of peace. In this regard, I myself also discussed with the President of Armenia the need for unconditional access for representatives of the EU to Nagorno-Karabakh and surrounding regions. I should also mention that the Council invited the High Representative and the Commission to develop, in close consultation with the OSCE, post conflict scenarios for Nagorno-Karabakh as a basis for future EU engagement.
-There were also many speculations that the EU was going to replace France in the OSCE Minsk Group. Do you consider this probable and, if realized, how can that step have a positive impact on the negotiations process?
-It is not on EU's agenda to change this format of undertaking efforts to find a political solution to the conflict in and around Nagorno-Karabakh. As I said, the Council has confirmed the EU’s continuing support to the OSCE Minsk Group. And the EU can still, however, provide enhanced support for confidence building measures.