Էրդողանը հավանության է արժանացրել սեփական քաղաքացիների կոտորածը կոծկելու դատարանի վճիռը
ԱՆԿԱՐԱ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանը, ով պատեհ` անպատեհ առիթներով կոկորդիլոսի արցունքներ է թափում Պաղեստինի Գազայի հատվածի բնակիչների եւ Սիրիայի ընդդիմադիրների համար, հավանության է արժանացրել Սվազի ալեվիների կոտորածը կոծկելու համար թուրքական դատարանի` դատական ·ործը կարճելու մասին այսօր ընդունած վճիռը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով CNNTurk հեռուստաալիքը, իր գլխավորած իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության հավաքից հետո դատարանի վճռի վերաբերյալ լրագրողների տված հարցին Էրդողանն ասել է. «Դա հաջողություն է ազգի եւ պետության համար»:
1993 թ-ի հուլիսի 2-ին թուրքական ազգայնական շրջանակները հրդեհել էին Սվազի Մեդիամաքս հյուրանոցը, որտեղ թուրքաբնակ 200 ալեվիներ (իսլամի շիա ուղղություն) հավաք էին անցկացնում: Իրադարձության ժամանակ 37 մարդ զոհվել է: բազմաթիվ վիրավորվածների թվում է եղել նաեւ թուրք գրող Ազիզ Նեսինը: Իրադարձության հետ կապված` հավաքի մասնակիցների տեղեկություններն ու օգնության կանչերը թուրքական իշխանություններն անպատասխան են թողել: Կանխամտածված այդ կոտորածի կատարողներն ու պատվիրատուները չեն բացահայտվել: Անկարայում դատարանի այդ վճռի առթիվ այսօր` մարտի 13-ին բողոքի բազմահազարանոց ցույց է տեղի ունեցել: Անկարայի ծանր հանցագործությունների 11-րդ դատարանը Սվազի կոտորածի դատական գործը կարճել է` ժամկետի վաղեմության հիմնավորմամբ:

Erdogan approves court’s decision on stifling the massacre of the own citizens
ANKARA, MARCH 13, ARMENPRESS: Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan, who sheds crocodile tears for residents of Gaza, Palestine, and for Syria's opposition on every occasion, has approved the court's decision on quashing the case for stifling the massacre of alevies of Svaz.
"It is a success for the nation and state," Erdogan told journalists, Armenpress reports citing CNNTurk TV Channel.
In July 2, 1993, Turkish nationalists fired Mediamax Hotel, Svaz, where 200 Turkey-based alevies (shia direction of Islam) held a meeting. 37 people were killed. Turkish writer Aziz Nesin was among the injured.
The information of the participants of the meeting related to the case, as well as their calls for help, remained unanswered by Turkish authorities. Those, who ordered and committed the planned crime, have not been revealed.
Today – March 13, rally of complaint was held in Ankara on the occasion of the court's decision.The 11th Heavy Crime Court in Ankara quashed the case bringing the limitation of the case as an excuse.