Հայաստանը և ՆԱՏՕ-ն ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում համակարծիք են: ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է Լեռնային ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում ՀՀ Նախագահը շեշտել է, որ Ադրբեջանը կտրականապես մերժում է վստահության կառուցման ցանկացած առաջարկ` ուղղված լինի դա թե' տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը, թե' շփման գծում լարվածության թուլացմանը:
«Ադրբեջանը դեմ է, ցավոք սրտի, դիպուկահարների հետքաշմանն առաջին գծից, դեմ է միջադեպերի հետաքննությանը: Ոչ մի րոպե չեն դադարել պատերազմի կոչերը: Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է հայերի նկատմամբ ատելության սերմանումը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը հիշեցրել է Ադրբեջանի նախագահի` ընդամենը մի քանի օր առաջ արած այն հայտարարությունը, որ ադրբեջանցիների թիվ մեկ թշնամին աշխարհասփյուռ հայությունն է: «Այս հանգամանքը պետք է արժանանա միջազգային հանրության գնահատականին»,- նշել է նա:
Սերժ Սարգսյանը և Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը համակարծիք են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ միջոցներով, բանակցությունների միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: «Համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է միայն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարգման, անվտանգության համակողմանի երաշխիքների ապահովման միջոցով:
Եզրափակելով ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու փոխշահավետ համագործակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ»,- շեշտել է ՀՀ Նախագահը:

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Within the framework of the working visit to Brussels, President of Armenia Serzh Sargsyan met with the NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen and discussed with him the process of peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict. Armenpress reports that during the joint briefing President of Armenia stressed that Azerbaijan rejects any proposal directed toward confidence building be it addressed to the promotion of regional cooperation or weakening the tension in the line of contact.
"Unfortunately, Azerbaijan is against withdrawal of snipers from the first line, it is against investigation of incidents. The bellicose statements have been voiced every moment. The leadership of Azerbaijan continues sowing hatred toward Armenians," Serzh Sargsyan said.
President of Armenia reminded the statement made by the president of Azerbaijan just few days ago. The latter stated that number one enemy of Azerbaijan is Diaspora Armenians. "This circumstance should receive international assessment," he stated.
Serzh Sargsyan and Anders Fogh Rasmussen agreed that Nagorno Karabakh conflict should be solved in an exclusively peaceful way, through negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group. "We are convinced that the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict is possible only in case the right of people to self-determination is respected and all the security guarantees be ensured. In conclusion I wish to reiterate Armenia's readiness to continue mutually beneficial cooperation with the North-Atlantic Alliance," President of Armenia stressed.