Համբուրգում չեղյալ են հայտարարել ռեստորաններում ծխելու արգելքը
ՄՈՍԿՎԱ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի ֆեդերալ սահմանադրական դատարանը չեղյալ Է հայտարարել ծխելու արգելքը Համբուրգի սրճարաններում եւ ռեստորաններում: Այս մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է The Local-ը: Այս քաղաքի իշխանությունները փորձում Էին արգելել ծխողների համար սրահների կահավորումն այն հասարակական հաստատություններում, որտեղ ուտելիք Է մատուցվում: Ընդ որում՝ այն տեղերում, որտեղ միայն ըմպելիք Է առաջարկվում, ծխել թույլատրվում Էր:
Սակայն դատարանը վճռեց. կամ արգելքը պետք Է բոլոր հասարակական հաստատությունների համար միատեսակ լինի, կամ այն բոլորովին չպետք Է լինի: Որոշում ընդունելով՝ դատարանը, մասնավորապես, հիմնվել Է այն հետազոտության տվյալների վրա, որի համաձայն՝ ռեստորաններում եւ բարերում ծխախոտի ծուխը վտանգավոր Է հավասարապես: Ինչպես սպասվում Է, այժմ Համբուրգի իշխանությունները ծխելու նոր արգելք կմշակեն՝ հաշվի առնելով դատարանի որոշումը:
Դատարանը Համբուրգի ռեստորաններում ծխելու արգելքը չեղյալ Է հայտարարել տեղի մի բնակչուհու կողմից ներկայացված հայցից հետո: Կինը, որը քաղաքամերձ մայրուղու տեխսպասարկման կայանի տերն Էր, դժգոհ Էր արգելքից, քանի որ կայանին կից սրճարանի այցելուները հիմնականում հեռավոր ուղերթներ կատարող ծխող վարորդներ Էին, մինչդեռ ինքը նրանց ծխել թույլ տալ չԷր կարող:
Գերմանիայում ծխելն արգելելու վերաբերյալ որոշումներն ընդունվում են դաշնային երկրամասերի մակարդակով: Երկրամասերի գերակշռող մեծամասնության բարերում, ռեստորաններում եւ սրճարաններում թույլատրվում Է ծխել: Բացառություն են կազմում Բավարիան եւ Սաարը, որտեղ ծխելու լիակատար արգելք Է գործում:

В Гамбурге отменили запрет на курение в ресторанах
Федеральный конституционный суд Германии отменил запрет на курение в кафе и ресторанах Гамбурга, пишет The Local.Как сообщает Арменпресс, власти этого города пытались запретить обустраивать залы для курящих в тех общественных заведениях, где подают еду; при этом в тех заведениях, где предлагают только напитки, курить разрешалось.
Суд, однако, постановил, что либо запрет должен быть един для всех общественных заведений, либо его не должно быть вовсе. Принимая решение, суд, в частности, опирался на данные исследования, согласно которому табачный дым в ресторанах и барах вреден одинаково. Как ожидается, теперь власти Гамбурга разработают новый запрет на курение, учитывающий решение суда.
Суд отменил запрет на курение в ресторанах Гамбурга после иска, поступившего от одной из местных жительниц. Женщина, владеющая станцией техобслуживания на загородной трассе, была недовольна запретом, так как посетителям кафе при станции были в основном курящие дальнобойщики, но разрешить им курить она не могла.
В Германии решения о запрете курения принимаются на уровне федеральных земель. В подавляющем большинстве земель в барах, ресторанах и кафе курить разрешено. Исключение - Бавария и Саар, где действует полный запрет на курение.